Poetické až snové vidění podhorských vesniček a městských zákoutí, teplá škála barev a magické vnitřní světlo plné hladivé energie - to je malíř Ondřej Kočár. Jeho tvorba je námětově obohacena o romantické dívčí portréty, umocněné vkomponováním květinových motivů i obrazy, hledajícími autorovu vnitřní odpověď na základní otázky zrození, bytí, lásky a věčnosti. Za skutečným světem se snaží najít i vyšší hodnoty lidského bytí. Jeho typickým námětem bývala městská zákoutí, opředená snovou atmosférou.

„Pořád jsou lidé, kteří si dělají radost pořízením obrazu a berou to jako duchaplnou investici. Právě to, že se mé obrazy líbí a navozují lidem pohodu i klid, mě obohacuje. Při tvorbě snových městských zákoutí hledám hlavně romantiku. Dnes je doba na můj vkus moc uspěchaná až chaotická. Proto hledám dobu, v níž nezvoní mobily, neexistují formuláře ani záplava vlezlých reklam a ručičky hodinek nikoho neštvou do stresu. Pokud se někomu, jako kdysi panu Broučkovi, podaří jeho výlet do mého plátna, měl by se alespoň na chvíli zastavit,“ konstatuje Ondřej Kočár.

Opava, parkoviště, ilustrační foto.
Nová oblast parkování v Opavě bude pro rezidenty a předplatitele

Nepatří k umělcům, proslulým rozervaným nitrem, ze kterého jim prýštily impulzy, a zabydlených zlozvyků se zbavit také nehodlá. „Nejsem rozervaná osobnost a proto jsem si nikdy nechtěl uříznout ucho ani jinou část těla. Moje zlozvyky jsou jednou moje a chci si je ponechat, například čokoládu. Potřebuji ji k životu stejně jako kuřák cigaretu, alkoholik skleničku nebo feťák drogu,“ míní opavský výtvarník.

S čerstvě získanými šesti křížky se vyrovnává po svém. „Už to není, co bývalo a přecházím do období zvolňování. Snažím se teď víc realizovat své sny. Dosavadními 105 výstavami jsem si tuto část své tvůrčí náplně už naplnil a začínám preferovat internet prostřednictvím svých stránek. Ke svým čerstvým šedesátinám tam mám umístěných šedesát obrazů, takže mezi tvorbou a věkem vznikla rovnováha. To však neznamená, že bych rezignoval. Stále vymýšlím nové věci a pocitovými i přírodními motivy přecházím víc do abstraktna. Kompenzuji si jimi určitou frustraci ze současné nelehké doby,“ dodává Ondřej Kočár.

Penzion a restaurace V Zátiší, Horní Lhota, pivo, plzeň, Pillsner Urquell, Radegast, leden 2024.
VIDEO: To jinde neuvidíte! Nejlevnější plzeňské pivo v kraji čepují za 36 korun

Vystudoval opavskou stavební průmyslovku a po maturitě absolvoval Pedagogickou fakultu v Ostravě. Na univerzitě se zabýval malbou, grafikou a jinými výtvarnými technikami. Od roku 1987 má na svém výtvarném kontě samostatné výstavy v různých městech republiky a také hodně kolektivních výstav. Jeho obrazy jsou umístěny v soukromých galeriích a tvoří součást soukromých sbírek v Česku, Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Kanadě, Německu, Rakousku, Rusku, Švédsku, USA i na Slovensku. Je ženatý a má syna Kryštofa.