Umístěné jsou na budově Zámeckého okruhu, na budově na Horním náměstí a na věži konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie, kde se tito ptáci podle zjištění vyskytují nejčastěji.

„Využili jsme současné podmínky, kdy se holubi pro sníh běžně k potravě nedostanou. Chvíli ale potrvá, než si navyknou chodit pro ni do klecí. Do dneška jich bylo odloveno deset a pokud bude odlov pokračovat úspěšně, mohl by skončit už závěrem února,“ říká vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Od letošní akce si město slibuje větší dopad. Odchyt je prováděn do speciálních klecí s krmením, které jsou uzpůsobeny tak, aby nedošlo ke zranění odchycených ptáků. Pracovníci firmy provádějí pravidelnou kontrolu klecí, doplňují krmení a odchycené holuby předávají veterináři.

Odchyty holubů byly v Opavě provedeny už v letech 2007 a 2008, ale pro mírné zimní počasí neměly očekávaný efekt. Od letošního si město slibuje lepší výsledek. Na regulaci počtu holubů má vliv také mechanické zajištění budov, aby se do nich ptáci při hnízdění nedostali a také omezování přísunu potravy.