Deska s vyobrazením profesora Rychlého je dílem opavského sochaře Daniela Klosa a připomíná, že v tomto domě během let 1966 až 1987 skladatel bydlel a stýkal se s dalšími známými umělci.

Zemřel roku 1987 ve věku šestaosmdesáti let a pohřbený je na opavském hřbitově. Jeho vnukem je současný tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis, který na dědečka rád vzpomíná. 

close Pamětní deska Arnoštu Rychlému. Opava, červen 2021. info Zdroj: se svolením města Opavy zoom_in Pamětní deska Arnoštu Rychlému. Opava, červen 2021.

Laskavý pedagog

„Byl to nesmírně laskavý člověk, a jako učitel neznal horší známku než trojku. Když už ji musel žákovi dát, míval pak z toho výčitky svědomí. Zahrnoval mě pohádkami, které si „po werichovsku“ upravoval. Vystupovaly v nich knížata Blücherovi a Lichnovští, v komnatách hráli Beethoven, Paganini nebo Liszt, princezny se soužily na zámcích v Hradci nad Moravicí i v Raduni a zlý drak žil v jakubčovickém břidličném lomu. Tyhle jeho pohádky jsem miloval,“ vyznává se Tomáš Elis ze vztahu k dědečkovi.

Arnošt Rychlý zakládal během své pedagogické činnosti pěvecké i orchestrální soubory, které sám i řídil. K nejznámějším patří dětský pěvecké sbor Zpěváčci z bílé Opavy, studentský smíšený sbor a orchestr opavského gymnázia nebo pěvecký sbor a orchestr krnovské Pedagogické školy.

Studoval zpěv u pěveckých Mistrů v Praze, v Římě i ve Vídni a byl členem Pěveckého sdružení slezských učitelů. Skladatelsky se zaměřoval hlavně na písňovou a sborovou tvorbu, úpravu slezských lidových písní, scénickou hudbu, napsal několik hudebních příruček a patřil k expertům Národní kulturní komise pro staré hudební nástroje. (jih)