Nedostatek kvalifikovaných lékařů pro přednemocniční neodkladnou péči. Problém, s kterým se potýkají záchranky napříč celou republikou, se nevyhnul samozřejmě ani Opavě. Situaci tak záchranka řeší dohodami s lékaři, kteří nejsou kmenovými a u záchranky slouží několik služeb měsíčně, popřípadě mají částečný úvazek. Redakci to řekl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

„V rámci Opavska je stav lékařských pracovníků pro zajištění služeb aktuálně dostatečný, provoz týmů rychlé lékařské pomoci není z personálního hlediska ohrožený,“ zdůraznil s tím, že lékařů v řadě odborností je obecně nedostatek a lékaři urgentního příjmu nejsou výjimkou.

Lékař u záchranky musí samozřejmě splňovat určité podmínky, jako je například vzdělání podle vyhlášky, mít atestaci a být schopen práce bez odborného dohledu.

Práce lékaře u záchranky je pak těžší v tom, že jde o práci v terénu, mimo zdravotnické zařízení. „Je tam samozřejmě snížená možnost diagnostických a léčebných výkonů, časový tlak a skutečnost, že vyjíždí k široké paletě zdravotních stavů,“ řekl Humpl.

Řidičů sanitek a záchranářů je pak podle něj dost. „Naopak u obou profesních skupin máme dlouhodobě více zájemců, než volných míst,“ uvedl.