Vleklý spor má svůj počátek v roce 2002, kdy opavský magistrát nabídl k prodeji nemovitost na náměstí Osvoboditelů. Této nabídky využil Petr Šmach, který společně se dvěma dalšími zájemci nemovitost odkoupil v podílovém vlastnictví.

Kamenem úrazu se ovšem stal pozemek ve vnitrobloku, který majitel pivnice a restaurace Marina proměnil z neudržovaného prostranství na hojně navštěvovanou zahrádku. „Pozemek jsem musel vyklidit od různých králíkáren, harampádí a suti. Dohromady jsem vyvezl zhruba 300 tun odpadu. Pozemek jsem znovu oplotil, protože původní oplocení bylo zničeno," říká Petr Šmach.

JEDNÁNÍ BEZ VÝSLEDKU

Pozemky, na kterých nové venkovní posezení vznikalo, však patřily městu. „Město se pokoušelo s panem Šmachem v minulosti mnohokrát dohodnout, tato jednání ale nevedla k žádnému výsledku. Byl opakovaně vyzván, aby tyto stavby odstranil, nicméně se tak nestalo.

Město stála jednání s panem Šmachem řadu času a úsilí, panu Šmachovi byla v průběhu let dána opakovaná možnost, aby odstranění stavby proběhlo mimosoudně, v klidu, v souladu se zákonem. Pan Šmach však nikdy neučinil jediný vstřícný krok," uvádí stanovisko magistrátu jeho mluvčí Lada Dobrovolná.

Že pozemek skutečně nepatří Petru Šmachovi, potvrdil také okresní a následně krajský soud. „Pro obyčejného člověka, jako jsem já, je obtížné bránit se takovému molochu jako je magistrát," uvedl Šmach, který stále věří, že je to on, kdo má v celém případě pravdu.

Na svou stranu získal majitel Mariny také řadu svých hostů, kteří se podepsali pod jeho petici, celkově nasbíral okolo 1250 podpisů. „Lidé jsou rádi, že tady vznikl veřejný prostor, těch podpisů mohlo být klidně více, ale počet mi přišel dostatečný, abych ji mohl zaslat městu, které ji ale nebralo v potaz," uvedl Petr Šmach.

Celý název petice zněl „Petice občanů města Opavy za zachování zahradní restaurace a pivnice Marina na nám. Osvoboditelů v Opavě a zrušení záměru vybudovat na tomto pozemku v centru města obslužnou komunikaci" a podle magistrátu byla v rozporu se zákonem. Zasahovala totiž do nezávislého soudu a vyzývala k porušování ústavy a zákonů.

„Toto podání tedy nebylo řešeno jako petice, nýbrž jako stížnost. Odpověď byla panu Šmachovi odeslána 21. dubna 2011," vysvětluje Lada Dobrovolná.

Spor mezi majitelem restaurace a vedením města však podle Šmacha začal být dokonce i osobní: „Pavla Brady má s mou osobou problém, to vím naprosto jistě. Přitom je to zvláštní, když si uvědomíte, že ona svou stranu SOS pro Opavu zakládala právě u mě v Marině. Také jsem dostal nabídku vstoupit do jejich strany, ale tu jsem se slovy, že se nechci k téhle partě trampů připojit, odmítl," vypráví.

Podle Pavly Brady to ale není pravda a ona sama žádný osobní problém nevnímá. „V restauraci Marina jsme se několikrát sešli při sestavování kandidátní listiny pro volby 2006, a to i proto, že byla oblíbeným místem v centru města. Ani tam ani nikde jinde jsem žádnou politickou stranu nezakládala. Spor, o kterém pan Šmach mluví, není mezi námi, ale mezi ním a městem Opavou!" uvedla předsedkyně Krajské organizace Strany zelených Moravskoslezského kraje.

„S panem Petrem Šmachem jsme v minulosti řešili hlučnost provozu jeho zahradní restaurace. Velmi hlasitou hudbou pouštěnou pozdě v noci obtěžoval část centra města, kde bydlím. Celou záležitost řešila městská policie i přestupkové oddělení magistrátu. Několik posledních let už tento problém není."

Důvodem, proč město požaduje vyklizení zahrádky, je záměr postavit v těchto místech silnici, kterou v minulosti Pavla Brady označila za strategicky velmi důležitou.

Kvůli neuposlechnutí soudu byla nařízena exekuce, ačkoliv podle vyjádření města mohlo být vše řešeno jinak. S tím Petr Šmach rozporuje a říká, že mu nebyl dán prostor celou věc projednat a domluvit se. „Rozsudek krajského soudu padl bez mé přítomnosti, i když jsem opakovaně uváděl, že se nemohu dostavit, protože jsem byl nemocný," říká Petr Šmach, který prodělal rakovinu a je bez jedné ledviny.

„Mou jedinou šancí je doufat v kladnou odpověď ombudsmanky. Ale už opravdu nevím, co se bude dít dál. Už zde byli vyměřovat, kudy povede ona silnice, a přišel také exekutor, který poprvé viděl mou zahrádku a moc se divil, že se něco takového musí bourat. Dokonce mi řekl, že by sem rád zašel na pivo," vypráví Petr Šmach, který ve zprávě, kterou zaslal ombudsmance Anně Šabatové, uvádí, že kromě pokut uložených stavebním a živnostenským úřadem jemu a jeho synovi v souvislosti s provozováním restaurace nechal exekutor ještě uložit srážky z platu zdravotní sestry jeho manželce k dnešnímu dni ve výši 25 tisíc korun.

Petr Večeřa