Je to už téměř rok a půl, kdy opavští radní posvětili vznik projektu na nový krytý bazén. Ten má vyrůst v Městských sadech vedle víceúčelové haly. Tehdy bylo rozhodnuto, že stavbě musí ustoupit devět zahrádek, v jejichž místě se měl vést plyn.

Kdo si toho času pomyslel, že je to velký počet, netušil, jaká čísla se budou z osudí tahat dále. Konečný verdikt města totiž zní: zanikne sedmdesát zahrádek v osadě Žižkova a v sousední organizaci Jiřina.

„Na schůzce bylo panem primátorem řečeno, že o tyto zahrádky přijdeme k 1. říjnu 2018, protože se na jejich místo přesunou dvě fotbalová hřiště SFC Opava. Samozřejmě smlouva je jasná a jedná se o pozemek města, ale proč to nikdo nevěděl už minulý rok? Šije se to horkou jehlou, nic není pořádně připraveno, nejsou peníze, nejsou náhradní plochy pro zahrádkáře,“ řekl předseda opavských zahrádkářů Lubomír Fišer.

Primátor města Opavy Radim Křupala (ČSSD) vizi o přesunu hřišť potvrdil. „Ano, na místě zahrádek budou dvě hřiště. Vznikne sportovní zázemí pro veřejnost. V rámci územního plánu se nyní řeší přesun zahrádek do jiné lokality, a sice na Svatou Annu.

Vše by mělo pochopitelně proběhnout v kooperaci se zahrádkáři, lidé na svých zahrádkách nechali kus práce a chceme jim co nejvíce vyjít vstříc,“ poznamenal.

Aby ale mohly zahrádky na Svaté Anně vzniknout, je třeba schválit územní plán nový. Nebo minimálně pozměněný, a to i v případě návrhu, se kterým už před sedmi lety seznámil Lubomír Fišer tehdejší vedení města.

„Vedle současné osady, která už na svaté Anně je, má pozemek soukromník, jde o jinou lokalitu, než slibuje město. A majitel mi nabídl, abychom tam měli zahrádky. Já jsem souhlasil pod podmínkou, aby kolem nich byla lesní zábrana, protože poblíž by měl vést obchvat města. On souhlasil.

Plán už je několik let hotov, ale všechno vyhořelo na tom, že nebyla schválena změna územního plánu. Za tu dobu s tím prostě nikdo nepohnul. Já tedy doufám, že v prosinci bude plán schválen a my budeme moci ten přesun řešit,“ nastínil.

Za zrušené zahrádky nedostanou jejich majitelé žádné finanční vyrovnání.

Jaký tedy bude další postup? „Trvám na tom, aby v den, kdy lidé své zahrádky budou muset opustit, už budou zároveň i vědět, kam se přestěhují. Aby ta plocha byla oplocena, byl hotov geometrický plán, přístupové cesty, elektřina, voda a zároveň budu požadovat nájem zdarma na několik let,“ vyjmenoval Lubomír Fišer.

Stanovisko města i to své bude prezentovat samotným zahrádkářům na členské schůzi, která proběhne ve středu 27. září.

ČÁST NÁKLADŮ POKRYJE ÚVĚR

Radim Křupala zároveň také přiblížil financování nového bazénu. „Z poloviny budou náklady hrazeny městem a druhou polovinu pokryje úvěr. O konečné částce je zatím předčasné hovořit.“

Podle odhadů by se mělo jednat o investici za více než tři sta milionů korun. „V současnosti již bylo vydáno územní rozhodnutí a vyřizuje se stavební povolení. Se zahájením stavby počítáme na jaře nebo v létě příštího roku,“ pokračoval opavský primátor.

Jaký bude osud starého krytého bazénu na Zámeckém okruhu, je zatím nejasné.