Na pondělním mimořádném jednání opavského zastupitelstva se neplánovaně projednávala situace ve Slezském divadle. V průběhu diskuze byly shrnuty nedostatky ve vedení divadla Karlem Drgáčem, kritika se týkala také šéfa činohry Zdeňka Černína a vedoucího opery Damiana Binettiho.

Karel Drgáč byl sice vyzván, aby se jednání zúčastnil, nakonec se ale nedostavil.

„Pan ředitel se omluvil s tím, že se vrací ze zájezdu. Pravdou ale je, že ti, kdo tam byli také, přítomní jsou. Nevím zda je to pravda, ale z několika zdrojů se ke mně dostala informace, že v pondělí v práci obvykle nebývá," řekla Olga Pavlíčková (Zelená pro Opavu).

V rámci projednávání tohoto bodu vystoupil také předseda odborové asociace Stanislav Beneš, za uměleckou radu orchestru Martin Schubert a herci Jakub Stránský, Michal Stalmach a Daniel Volný.

„Směrodatné je, že devadesáti procentům zaměstnanců divadla se Karel Drgáč nezdá jako člověk na svém místě, což doložili sto třiceti podpisy na petici pro jeho odvolání. Kolektivní smlouvu označil za cár papíru, konkrétní změny v dokumentu však nenavrhl.

Jedná s námi prostřednictvím právní kanceláře, chaoticky se mění tituly a termíny. Vedoucí činohry a opery jsou ve funkci v rozporu s kolektivní smlouvou a vzhledem k jejich minulému působení ve Slezském divadle se jeví, že se jedná o pomstu," pronesl Schubert.

Jeho slova potvrdil také herec Daniel Volný. „Zdeněk Černín by měl umět jako každý jiný manažer jednat se zaměstnanci. S námi se jedná arogantně, pod nátlakem a manipulativně. Pokud se ptáte, proč zde dnes není pan Černín přítomen, je to proto, že má kšeft v šumperském divadle," doplnil řečníky Volný.

Souhrn všech pochybení spolu se špatnou atmosférou v divadle vedl zastupitele k tomu, aby radě doporučili odvolání Karla Drgáče. „Za mne stačí jeho přístup ke kolektivní smlouvě. Za své dlouholeté zkušenosti bych si nikdy nedovolil nerespektovat kolektivní smlouvu. Proto se mi jako jediná možnost jeví odvolání," shrnul své stanovisko Libor Wittasek (Změna pro Opavu).

V souvislosti se situací v divadle zazněly celkem tři doporučující návrhy. Ty zahrnovaly kromě předpokladu odvolání také dočasné jmenování Jindřicha Paskera do ředitelské pozice, v jednom případě měl být do výběru zahrnut také další kandidát z proběhlého výběrového řízení Petr Chromčák.

Zastupitelé se však shodli pouze na doporučení k odvolání Karla Drgáče.