Schváleno. Takový byl výsledek jednání opavských zastupitelů o žádosti na dofinancování ztráty hokejového klubu za loňský rok ve výši 1,7 milionu korun. O finanční injekci zažádali jednatelé klubu: náměstek primátora Martin Víteček (STAN) a Lubomír Tobolka.

Na červnovém zasedání jim zastupitelé nevyhověli z důvodu nedoručení všech potřebných materiálů. Schválení na říjnovém zastupitelstvu předcházela více než hodinová bouřlivá rozprava. „K hospodaření společnosti přistupujeme s péčí řádného hospodáře,“ řekl náměstek primátora Martin Víteček (STAN) v úvodu.

Noví jednatelé podle něj nastavili několik opatření jako například rozšíření členských příspěvků, efektivní vymáhání pohledávek nebo optimalizace počtu trenérů ke stávajícím žákovským kategoriím. Vznikly také nové stanovy hokejového spolku.

Zastupitel Marek Veselý (ODS) kritizoval, že přeložené materiály k hokejovému klubu nepřinášejí nic nového. Dotazoval se na půjčky poskytnuté hokejovému klubu. Poukazoval také na to, že zastupitelé jednají o dofinacování ztráty za minulý rok a není jisté, jestli příště nebude hokejový klub požadovat dalších 1,6 milionu na pokrytí ztráty letošní.

Podle předložené zprávy o hospodaření za období od letošního ledna do dubna vykazuje jen středisko mužů ztrátu 338 tisíc korun.

Zastupitelka Hana Brňáková (Opavané-Nezávislí Občané a Piráti) připomněla, že klub dostal v červnu letošního roku bezúročnou finanční půjčku ve výši 750 tisíc korun. Zajímala se o to, jak to vypadá s jejím čerpáním a připomněla její splatnost do konce letošního roku.

„Pořád se točíme v kruhu a už to vypadá, že to je účelové,“ uvedla Hana Brňáková.

Chybějící vizi opavského hokeje kritizoval zastupitel Petr Czudek (ODS). „Chtěl jsem vizi. Například, že se bude stadion opravovat. Moje otázka zní: chceme hokej v Opavě? Zatím děláme všechno proto, abychom ho tu neměli,“ uvedl Petr Czudek a za tento výrok sklidil potlesk z galerie.

Náměstek primátora Martin Víteček se snažil ujistit, že se například na přípravě rekonstrukce stadionu pracuje.

Libor Wittassek (Změna pro Opavu) jako předseda dozorčí rady hokejového klubu potvrdil, že koalice chce hokej zachránit. „Já se o to snažím. Nevím, kdo z vás měl tu odvahu se před dvěma lety se postavit a dát klubu budoucnost,“ uvedl Libor Wittassek.

Hospodaření klubu prošlo za období od ledna loňského do dubna letošního roku kontrolou, která shledala například pochybení ve vystavování faktur sponzorům nebo také nedohledané účetní doklady.

Podle advokáta Marka Urbiše, který zaslal zastupitelům své vyjádření, vznikla hokejovému klubu pochybeními bývalých jednatelů Miroslava Glose a Milana Koláře celková újma ve výši okolo 446 tisíc korun a tato částka by měla být ze strany obou jednatelů vrácena.

Podle zastupitele Libor Wittasska jednala dozorčí rada o narovnání s Miroslavem Glosem. „Chová se vstřícně,“ uvedl Wittassek s tím, že podle jeho informací Miroslav Glos nezpůsobil pochybení ve zlém úmyslu.