Trestní oznámení a dokonce i výzva k rezignaci primátora. I takové záležitosti se přetřásaly na pondělním jednání zastupitelstva města Opavy. Stalo se tak při rozpravě k bodu nazvaném Městská policie Opava informace o činnosti.

Rozpravu zahájil zastupitel Tomáš Navrátil (za klub ANO), jenž tento bod původně navrhoval k zařazení do programu zářijového zastupitelstva, které se nakonec neuskutečnilo.

„Městská policie je paralyzovaná. Strážníci nechtějí zasahovat a raději otáčejí hlavy,“ uvedl Tomáš Navrátil. Hovořil také o stížnosti 42 strážníků na údajný bossing ze strany ředitele Městské policie Opava Petera Horvátha (MP).

Ten podle svých slov dopis četl. „Mohl bych ho komentovat jen obecně. Pokud má zaměstnanec nějaký problém, má postupovat podle platných pracovně-právních předpisů a nemuseli jsme to tady dnes řešit,“ uvedl Peter Horváth.

Robert Lučan z Krnova hovořil o šikaně na pracovišti. „Přišel jsem podat svědectví, i když vím, že pravděpodobně budu čelit dalšímu bossingu,“ zahájil své vystoupení strážník.

Stížností je podle něj mnoho. Jednání ředitele a jeho zástupce označil za perzekvování za malicherná pochybení bez jakéhokoliv sociálního cítění. „Trestní komando z Olomouce pak hledá chybičky,“ doplnil strážník.

Ředitel Peter Horváth nabídl zastupitelům, že může doložit svou komunikaci se strážníky. Stejně tak nabídli i strážníci, že svá tvrzení proti řediteli mají zdokumentované a také je mohou doložit. Tomáš Navrátil připomněl, že problémy v MP odstartovalo nepodepsání kolektivní smlouvy. Odbory vyjednávaly s vedením města například o pevném stanovení začátků a konců pracovní doby.

„Dva měsíce se pracovalo bez kolektivní smlouvy a pracovního řádu,“ dodal Tomáš Navrátil s tím, že strážníci podali i hromadnou stížnost na inspekci úřadu práce.

Podle primátora Radima Křupaly potřebuje Opava pružnou městskou policii a strážníky, kteří budou k dispozici například při fotbalových zápasech, a ne v noci, kdy se nic neděje. Na dotaz Tomáše Navrátila, zda je spokojen s prací ředitele Horvátha, odvětil primátor: „Ano, velmi.“

Strážníci také informovali o tom, že předseda odborů David Kovárník podal trestní oznámení na primátora města, protože se cítí být z pracovně-právního hlediska poškozen například za snížení svého platového ohodnocení. „Těším se na ta trestní oznámení,“ poznamenal k tomu primátor Radim Křupala.

Své vystoupení završil Tomáš Navrátil i výzvou primátorovi. „Vyzývám vás, abyste zvážil, zda jste zvládl Městskou policii a zda nechcete rezignovat,“ uvedl.

Závěrem také navrhl aby byla Městská policie vyňata z působnosti primátora a převedena na náměstka primátora Martina Vítečka. Ten však s díky odmítl. Primátor Radim Křupala se odmítl výzvou k odstoupení zabývat. „Nehodlám rezignovat, mám k tomu důvod,“ uvedl primátor.