„Zatím přes všechnu snaha dokumentace neprošla Ministerstvem financí ČR. Má se tak ale stát do konce dubna, ministerstvo to však nestihlo do řádného jednání zastupitelstva," řekl náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna).

Cílem je, aby Ministerstvo financí ČR co nejdříve vyhlásilo tendr na dodavatele stavby. Pokud celá záležitost bude postupovat bez problémů, je možné, že s revitalizací by se mohlo začít už v září.

V rámci projektu je navržena lávka přes řeku Opavu, která umožní propojení tohoto území také s Městskými sady. Pod ulicí Rolnickou bude pro zajištění bezpečnosti pěších vybudován podchod. „Počítá se i s instalací plovoucích mol přímo na Stříbrném jezeře. Ta budou umístěna v bezprostřední blízkosti pláží.

Ve východní zátoce budou umístěny plovoucí ostrůvky, které zlepší podmínky pro život a rozmnožování vodního ptactva," doplnil Martin Dostál z odboru rozvoje města a strategického plánování. Investorem je stát, který projekt hradí v rámci revitalizace po někdejší důlní činnosti.

Zadávací dokumentací se budou zastupitelé zabývat 16. května od 15 hodin v zasedacím sále rady města.

Poprvé se o proměně Stříbrného jezera v rekreační zónu uvažovalo už v 70. letech minulého století, s realizací se však začalo teprve v roce 2005. Až o šest let později se městu podařilo vykoupit pozemky, které bude stát k realizaci potřebovat.

Hledá se hlavní architekt města

Poté, co Zdeněk Bendík z osobních důvodů rezignoval na post vedoucího odboru hlavního architekta, zůstává tato funkce volná. Ačkoli magistrát vyhlásil výběrové řízení, nenašel se žádný kandidát, který měl o místo zájem.

„Zdeněk Bendík se zhostil nově vytvořené funkce architekta urbanisty. S ohledem na to, že se zatím nepodařilo nalézt náhradu na jeho předchozí místo, je prozatím pověřen, aby dál vedl odbor hlavního architekta a územního plánu," řekl tajemník magistrátu Tomáš Elis.

Odbor ale bez vedoucího zůstat nemůže. Vedení města chce před vyhlášením dalšího výběrového řízení mít alespoň měsíční prodlevu. „První výběrové řízení jsme standardně inzerovali, v tom nadcházejícím se ovšem chceme zaměřit více na architektonickou komunitu. Například oslovením v odborných časopisech a podobně," dodal Tomáš Elis s tím, že změněno může být i samotné znění vyhlášení výběrového řízení.

Představitelé města také uvažují, že hledání nového vedoucího odboru budou propagovat v rámci festivalu Landscape, který do města přitáhne část odborníků z oblasti architektury.