Desítky zahrádkářů, převážně z osad Zátiší a Kateřinky, se přišly podívat na jednání zastupitelů. Drtivá většina totiž má zájem zahrádky odkoupit.

Město má z nájmu zahrádek každoročně zhruba šest set tisíc. Tím argumentovala Pavla Brady (Zelená pro Opavu). Jedná se totiž o dlouhodobý příjem města, který je podle ní výhodnější než jednorázový prodej.

„I kdyby z té částky město na údržbu kolonií přispívalo řekněme sto tisíc, stále má ročně půl milionu do kasy. Pokud částku z jednorázového prodeje uložíme do banky, nikdy takový úrok nedostaneme," argumentovala Brady.

Odhadce stanovil cenu nezastavěného pozemku na dvě stě korun za metr čtvreční. V průměru by za zahrádku i se stavbou platili jejich současní nájemci něco mezi šedesáti až sedmdesáti tisíci. Návrh, který nakonec prošel, cenu za nezastavěný metr ještě snížil na sto šedesát korun.

„Proti návrhu prodeje v podstatě nic nemám, nejsem si však jistý, zda návrh není v rozporu se zákonem o obcích. Už odhadce totiž počítal s tím, že se jedná o lokalitu v záplavové oblasti a slevu blížící se padesáti procentům do ceny již zahrnul," připomněl během diskuse Libor Witassek (Změna).

Vladimír Javorský (KSČM) se zase postavil na stranu zahrádkářů. „Jedná se o pozemky, které jsou pro město prakticky k ničemu. Ti lidé na nich celý život pracovali a chtějí si pojistit, že nepřijde nějaký investor, který lokalitu hromadně odkoupí," řekl Javorský.

Jeho slova odpovídala názoru většiny zahrádkářů. „Osada zátiší existuje padesát let. Předtím to byla měsíční krajina, která sloužila jako střelnice. Zahrádkáři svépomocí pozemky vyčistili, vkládali do nich úspory i práci a je frustrující, že vztah k tomuto pozemku je ošetřen pouze nájemní smlouvou, která může být kdykoli vypovězena," řekl Vladimír Zdráhal za zahrádkáře ze Zátiší.

V ruce měl dokumenty potvrzující zájem o odkup od 97 procent zahrádkářů. Drtivá většina si přeje své zatím pronajaté pozemky koupit i v případě osady Kateřinky. Podle jejího současného předsedy by byl svaz ochoten pomoci v případě, že by někteří senioři nebyli schopni dát potřebnou částku dohromady.

Jako jediný ze zahrádkářů, který si hromadný odkup nepřál, byl bývalý předseda osady Vladimír Bartík. „Jedná se o pozemky v záplavové oblasti, na kterých se tím pádem nesmí nic dělat. Připadá mi rozumnější, aby byl zachován nájemní model alespoň do doby, než by byla dokončena přehrada, která by případným záplavám zabránila," řekl Bartík.

Přítomní zahrádkáři však dali najevo jasný nesouhlas s jeho tvrzením. Zastupitelé nakonec odsouhlasili navrhované snížení ceny, avšak v případě, že se prodej uskuteční hromadně. Jinak řečeno, že zahrádky v jednom balíku odkoupí svaz, který následně rozprodá pozemky svým členům.