Příčiny? Doprava a domkáři. Tedy majitelé rodinných domků, kteří v kotlech na pevná paliva spalují, co jim přijde pod ruku. Co s tím dělá magistrát? Podle náměstka opavského primátora Dalibora Halátka (SOS) téměř žádná řešení v rukávu nemá.

Máme za sebou kritické dny, kdy se venku nedalo dýchat, vaši úředníci posílali do škol varovné SMS, lidé měli omezit pohyb venku a větrání. Co s tím budete dělat?

Ta situace není příliš řešitelná. V Opavě jsou největšími znečišťovateli doprava a lokální topeniště a nový zákon o ochraně ovzduší, který by nám umožnil vstup na cizí pozemky, není zatím schválen a kdoví, zda vůbec bude. Takže vše je na uvědomělosti a zodpovědnosti lidí. Nejčistší energií zůstává plyn, ale ten je drahý. Proto mnozí lidé topí vším, co najdou. Například dřevem.

Měli by však vědět, že když se dřevo dusí, je i ono zdrojem polétavého prachu. Opava je nyní ve společnosti top smogových oblastí, které mají více než 35 dní s překročenými emisními limity. A my máme letos za sebou takových dní již 53.

Co s občany, kteří netřídí odpad? U nás v ulici stojí v den svozu žlutých pytlů s plasty jen minimum, o modrých pytlech s papírem nemluvě. Ani jeden pak s tetrapaky.

Mnozí Opavané ale nosí plasty a papír do kontejnerů, takže odpad zřejmě třídí. Pravda ale je, že naše třídicí linka by dokázala vytřídit dvakrát více než dosud.

Opava se ráda chlubí přívlastkem „zdravé město“, přestože se zde nedá dýchat. Co na to říkáte?

Projekt Zdravé město má dvě roviny: rovinu zdraví jako takového a rovinu sociální a komunikativní. Informovanost občanů – i to je zdravé město.

Pak je ovšem pojem „zdravé město“ zavádějící.

Ano, to je.

Nejhůře je večer
Jen pro ujasnění: norma polétavého prachu, tedy PM10, je 50 mikrogramů na metr krychlový. V Opavě se přes den ustálí v průměru na 60 mg/m3, ale večer, když majitelé domků zatopí, až na hodnotě 220.

Kde získáte informace?
> na titulní straně webových stránek města www.opava-city.cz.
> na stránce www.chmi.cz (pro stanici Opava-Kateřinky zde)
> teletext ČT, strana 190

Vlaječky z minulosti

Ti z vás, kdo si ještě pamatují doby před listopadem 1989, kdy autobusy a trolejbusy jezdily například na 1. máje s vlaječkami, si to nyní můžou oživit. Místo modro-čeveno-bílých vlajek však budeme nyní vídat vlaječky červené a oranžové velikosti A4. Ty upozorní, že v Opavě se opět nedá dýchat a polétavý prach ničí lidem i zvířatům zdraví.

Původně měly na smog upozorňovat cedule za čelními skly autobusů a trolejbusů městské hromadné dopravy, jenže podle Hlásky s tím bylo tolik komplikací, že od toho upustila. Sto čtyřicet kusů těchto vlajek vyrobili zaměstnanci chráněných dílen opavské Charity.

Radnice už řadu dní rovněž rozesílá do všech škol a na úřady upozorňující SMS. „Děti ve školkách a školách by, stejně jako starší a nemocní občané, neměly v těchto dnech zbytečně vycházet ven a také omezit větrání,“ podotkl Halátek.

Malý Kryštof minulé úterý chodil po zahradě Mateřské školy Havlíčkova s kapesníkem přes pusu. foto: Deník/Klára Jarošová

Firmy: Máme čisté svědomí
Velké opavské podniky nemají zhoršené klimatické podmínky na svědomí, protože do ovzduší nevypouštějí žádné zdraví nebezpečné čmoudíky nebo popílek. „Topíme plynem a vypouštíme jen páru. K ohřevu vody i topné vody využíváme dokonce odpadní teplo z kompresorů, což je v tomto období nejvhodnější řešení,“ konstatuje mluvčí společnosti Model Obaly Michael Rataj.

„Náš závod má plynovou kotelnu a do ovzduší vypouští jen neškodnou páru,“ připojuje se mluvčí farmaceutické společnosti Teva Karin Martínková ujištěním, že ani tento závod ke smogu ve městě nepřispívá. Viníkem špatného ovzduší v Opavě není ani společnost Ostroj, která rovněž topí plynem.

Učitelky ve školce hlídají vzduch

Vzhledem ke špatnému stavu opavského ovzduší i mateřské školy zavedli opatření. Mezi svými svěřenci mají totiž i astmatiky a děti s respiračními nemocemi. Když jsme minulý týden do Mateřské školy Havlíčkova zavítali, děti si poklidně hrály na zahradě.

„Dnes je ovzduší v pořádku,“ ujistila nás ředitelka mateřské školy Ludmila Knoppová. „Pravidelně stav ovzduší kontrolujeme na internetu, když je to s ním špatné, pošlou nám i upozornění z Magistrátu města Opavy,“ dodala. Když hrozí, že by se dětem mohlo špatně dýchat, na vycházky ani na zahradu vůbec nechodí a učitelky jim vymyslí náhradní program v budovách školy.

„Měníme také způsob větrání. Větráme krátce, ale intenzivně,“ dodala.

Lékaři: nemocných přibývá

O monitorování škodlivin v opavském ovzduší se významně zasloužila praktická lékařka Eva Dratvová. „Začalo nám to nějak brzy, ale dalo se to čekat,“ konstatuje lakonicky. Důsledky špatných rozptylových podmínek nad Opavou poznává nejenom na sobě, ale hlavně na svých pacientech. „Minulý týden jich bylo kašlajících dost. Smog devastuje duši i tělo, které protestuje suchým kašlem i nočním začínajícím astmatickým kašláním,“ říká lékařka Dratvová.

Dětské oddělení Slezské nemocnice je v současnosti plné a řada případů může se zhoršenými podmínkami v ovzduší souviset. To připouští i primářka Dagmar Prejdová a dodává, že hodně rodičů záněty horních cest dýchacích u svých dětí léčí dostupnými přípravky doma. „Také od kolegů vím, že jim počty pacientů s dýchacími problémy v této době stoupají,“ říká primářka Prejdová.

Dopis sousedovi
Milý sousede, tak jsi zase zatopil vším, co jsi doma našel. Z komína tvého domu se valí černý kouř. Snažíš se sice topit, až se zešeří, aby to nebylo tolik vidět, ale ten strašný zápach tě prozradí. Proč to děláš? Prý šetříš. Pěkně korunku ke korunce. Jenže tak to není, protože ty vlastně nešetříš. Nešetříš sebe, své blízké a vše živé ve tvé blízkosti. A nakonec neušetříš ani ty kulaté korunky.

Když z toho smogu, který se ti z komína valí zpět do obýváku onemocníš, budeš na mizerně placené nemocenské, zaplatíš za doktory a pokud z toho vylezeš se zdravou kůží, utratíš za masky přes pusu, s nimiž tady budeme kvůli tobě za chvíli chodit všichni. Říkáš, že plyn je nekřesťansky drahý, a máš pravdu. Ale ještě víc je dražší zdraví.

Nebo jsi ještě nikdy nečekal na výsledky vyšetření a netřásl ses strachem, jaký ortel doktor vysloví? Pokud ne, možná bys měl ten pocit vyzkoušet. Třeba se ti pak v hlavě rozsvítí a dojde ti, že vše, co člověk udělá špatně, se mu dříve nebo později vrátí.

Zuzana Urbánková, Jitka Hrušková, Klára Jarošová

Na podzim dýchají Opavané marast

Tento rok je pro Opavany skutečně složité dýchat zdejší ovzduší. Sírnatý zápach smogu a inverzní mlhy se tu na podzim staly každodenní realitou. Koncentrace polétavého prachu v posledních dnech ve slezské metropoli nespočetněkrát překročily limity a oproti loňsku jsou čísla hrozivá.

Nejhorším škůdcem v ovzduší jsou částice již zmíněného polétavého prachu zvané PM10. Jejich množství se měří v mikrogramech na metr krychlový (μg/m³). Zatímco minulý rok byla v Opavě průměrná roční koncentrace PM10 v ovzduší vyčíslena Českým hydrometeorologickým ústavem na 38,9 mikrogramů, letos se dá stěží očekávat podobně optimistický výsledek. Stačí si porovnat výsledky za měsíc listopad.

Zatímco vloni tady byl povolený limit, což je 50 μg/m³, překročen „pouze“ sedmkrát, letos to je prakticky každým dnem, a to i dvoj- či trojnásobně. Problémem znečištěného ovzduší momentálně trpí celý Moravskoslezský kraj, a tudíž je zde vyhlášena regulace. Kromě let 2007 a 2008 se znečištění ovzduší prachem zvyšovalo od začátku nového tisíciletí a nejpatrnější to bylo právě v Moravskoslezském kraji.

Polétavý prach vzniká v malém množství v přírodě, ale jeho největší produkci má na svědomí člověk sám. Na vině jsou například rozsáhlá automobilová doprava, domácí vytápění nekvalitními tuhými palivy, spalování odpadů, tepelné elektrárny, těžební činnosti, tavení rud a kovů a další.

Ačkoli v Opavě samotné nefunguje příliš podniků, které by svou činností přispívaly ke znečišťování ovzduší, škodí ji sousedství s průmyslovými městy, jako je Ostrava nebo polské Katovice. Ke špatnému stavu ovzduší přispívá ve slezské metropoli navíc komplikovaná doprava ve městě. Většina aut musí jet přes centrum, a stává se tak běžným obrázkem, že několik minut vypouští na jednom místě výfukové plyny při čekání na křižovatkách.

Tomáš Pustka

Hlas lidu: Kontroly by spíše dostaly zelenou

S ovzduším to je v Opavě poslední dobou na štíru. Hodnoty znečištění vzduchu přesáhly snesitelnou mez a situace si žádá řešení. Pustili by Opavané k sobě domů kontrolora, který by je upozornil na to, jestli jejich domácnost nevypouští víc škodlivin, než je povolená hranice? Někteří by se kontroly vůbec neobávali.

„Pokud by to bylo třeba, určitě bych se něčemu takovému nebránil,“ uvedl osmašedesátiletý Miroslav Kavan. Podobný názor s ním sdílel také zvukový technik Tomáš Kudela: „Kdyby se mělo zjistit, že má domácnost vypouští do ovzduší nepřiměřené množství škodlivin, čímž bych automaticky předešel pokutě, proč ne.“

Důchodce Stanislav Sysel si dokonce myslí, že je to skoro nutnost: „Hodně lidí dneska pálí plasty. Zrovna nedávno jsem cítil tento nepříjemný zápach nedaleko supermarketu Lidl za východním nádražím.“ Najdou se ale i ti, kteří jsou spíše pesimisté. „Tohle je o lidech. Kontrolor sice může naměřit nějaké hodnoty, ale jestliže člověk chce, tak bude pálit i dál,“ domníval se čtyřiačtyřicetiletý Petr K. z Opavy.

Někdy by kontrole zabránila i přirozená lidská ostražitost. „Domů bych si nikoho nepustila, i kdyby se prokázal průkazkou. Doba je zlá a nemůžete nikomu věřit,“ zmínila se důchodkyně Blanka Kudelová.

Petr Dušek