Burácení motoru Zetoru 6211 s přívěsem v areálu opavské zemědělské školy v úterý převažovalo. Konala se zde totiž soutěž v jízdě zručnosti pro soutěžící z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Ti nejlepší postoupili do celorepublikového finále, které během června proběhne v Sušici.

Pokud si myslíte, že soutěž byla určena hlavně a pouze mužům, jste na omylu. S jízdou zúženým prostorem, slalomem, průjezdem osmičkou, přistavěním vlečky k rampě anebo třeba couváním se statečně popasovala i jediná žena ve startovním poli Tereza Holáňová, která je studentkou čtvrtého ročníku Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně.

„Soutěže jsem se zúčastnila, protože mě to zkrátka baví a chtěla jsem se toho trošku více naučit. Obecně mám ráda stroje, jejich výkon a sílu. Jsem v tom asi trochu jiná," smála se.

Řidičský průkaz na traktor má rok a půl a v rozšiřování své sbírky řidičáků by rozhodně chtěla pokračovat i v budoucnu. Jednou by dokonce ráda usedla za volant kamionu: „Z pohledu ostatních řidičů se to může zdát nebezpečné. Chlapi mají tendenci řadit řidičky níž. Myslí si o sobě, že jsou v řízení lepší a autům více rozumí."

Podle hlavního organizátora a vedoucí autoškoly opavské zemědělky Kamila Ondrušáka někdy ženy při řízení traktoru bývají lepší než muži. „Je to tak, děvčata jsou totiž zodpovědnější a preciznější," vysvětloval.

Udělat řidičský průkaz na traktor je v dnešní době údajně těžší. A to hned z několika důvodů. „Provoz se proti dřívějším letům stupňuje a žáci tak jsou vhazování do dravé řeky. V současnosti je jízda s traktorem určitě náročnější, na druhou stranu technika a modernizace žákovi v traktoru umožňuje větší komfort," popisoval Kamil Ondrušák.

Dle jeho slov studenti na střední zemědělské škole bez řidičáku typu T nemohou existovat, vyžaduje-li to po nich jejich obor: „Takový student by řidičské oprávnění stoprocentně měl mít. V budoucnu by se bez něho neobešel. Pro zemědělce je životně důležité, aby si dokázal obhospodařit pole."

Podoba trati, na které se jezdilo, se ustanovila na speciální schůzi. Rozměry překážek, délka a další záležitosti byly přesně dány. „Dráha je náročná, ale určitě se dala projet," komentoval Kamil Ondrušák.

Svižnou a rychlou jízdou se prezentoval třeba Ondřej Černický z Kaménky u Oder. Byť nasbíral nějaké trestné body, tratí profrčel neskutečném fofru. Mu samotnému to však nijak zvláštní nepřipadalo. „Jak jezdíme po podobných soutěžích, přijde mi to normální. Není to podle mého nějak extra těžké. Doma máme farmu, chováme býky a tak jsem za volantem traktoru dost často," poznamenal.