VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak bude vypadat zimní stadion?

Rada města před nedávnem uzavřela smlouvu s firmou architekta Jiřího Horáka Arches. Ten má vypracovat architektonický návrh toho, jak by mohl zrekonstruovaný Zimní stadion v Opavě vypadat. K dispozici už jsou také vizualizace.

27.11.2016 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Ty jsou velmi podobné tzv. kanadskému modelu, který nechal u stejného architekta vyrobit bývalý majitel Slezanu Alois Hadamczik. Náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) tvrdí, že se touto variantou město inspirovalo.

Podle podnikatele z Kravař však jen převzalo jeho studii a nyní si tzv. honí triko.

Rekonstrukce zimního stadionu

Verze Aloise Hadamczika
>> studie začala vznikat před třemi lety
>> náklady na rekonstrukci by se pohybovaly mezi 100 až 120 miliony korun
>> kapacita po rekonstrukci by činila 3000 diváků, přičemž by byl vytvořen i sektor na stání
>> rekonstrukce by probíhala najednou začátkem února a trvala by devět měsíců, smlouvy s dodavateli by byly pevně stanoveny a většina prací by se měla uskutečnit mimo sezony tak, aby nenarušily tréninkový proces hokejových týmů Opavy

.

.

Verze města
>> Studii nové podoby zpracovává firma Arches
>> Cena přestavby se má pohybovat okolo 100 milionů korun
>> Stavby proběhnou ve čtyřech etapách:
1. etapa – rekonstrukce sociálních zařízení a šaten pro veřejnost
2. etapa – rekonstrukce chlazení a ledové plochy
3. etapa – oprava tribun
4. etapa – oprava restaurace a ubytovacího zařízení
>> Financování stavby: z městského rozpočtu a ze státních finančních zdrojů
>> Předpokládaný začátek stavby je stanoven na rok 2018
>> Předpokládaná délka stavby by měla být čtyři roky

.

.

Alois Hadamczik: Chlubí se cizím peřím

Vítkovice - Brno: Alois Hadamczik, kouč KometyMěsto má v plánu rekonstruovat opavský zimní stadion v rámci čtyř etap. Výsledná vizualizce se dost podobá té, kterou v loňském roce představil bývalý majitel Slezanu Alois Hadamczik.

Na studii, která stála 110 tisíc korun a veřejnosti ji představil loni, se začalo pracovat před třemi lety. Studie byla zpracovávána pro hokejový klub a posléze ji odkoupilo město.

„Na této studii jsem pracoval já společně s architektem Horákem a několik lidí, co se pohybují okolo hokeje. Lidé, co klub v současnosti vedou, se chlubí cizím peřím. Představují něco, co už tady bylo," mínil bývalý kouč české hokejové reprezentace a známý podnikatel z Kravař Alois Hadamczik.

Před třemi lety začal dávat dohromady tzv. kanadský model stadionu. Podle jeho verze by se rekonstrukce nedělila do jednotlivých etap, ale provedla by se najednou. „Odstartovala by v únoru a trvala by devět měsíců. Sezona by se dohrála v Krnově nebo Kravařích. To samé platí o začátku nadcházející sezony.

Byly by pevně dané smlouvy s dodavateli, takže by se všechno stihlo v přesně stanoveném termínu. Jsem proto, aby se nezasahovalo do tréninkového procesu. Pro hokejisty by nebylo nic příjemného se připravovat, když by se kolem nich pracovalo zbíječkami a podobně," pokračoval.

Stavba nového zimního stadionu podle Aloise Hadamczika není pro Opavu na pořadu dne: „Je to sen bez reálnosti peněz. Nestavme ale vzdušné zámky. Opava má potenciál k tomu, aby se zrekonstruoval stávající stadion s přilehlým bazénem a v budoucnu se zde hrála první hokejová liga."

Dalibor Halátek: Na stadión chceme získat dotace

Dalibor HalátekMěstské vedení schválilo na zasedání rady, které proběhlo před dvěma týdny uzavření smlouvy s firmou Jiřího Horáka Arches. Ta by měla vypracovat architektonický návrh nové podoby zimního stadionu.

„Zpracovával jsem nejdříve studii vnitřního prostoru hokejové haly bez zázemí. Tuto studii jsem vytvořil pro Hokejový klub, který tehdy vedl Alois Hadamczik. Majetek klubu pak odkoupilo město. Dal jsem souhlas s převedením těchto studií do majetku města," uvedl Jiří Horák, majitel architektonického studia Arches.

„V současné době zpracovávám na základě výběrového řízení studii zázemí zimního stadionu - sociální zařízení, šatny, restaurace a ubytování," dodal Horák.

Rekonstrukce stadionu pak vyjde zhruba na 100 miliónů korun a proběhne ve čtyřech etapách. „V první etapě bude rekonstruováno sociální zařízení a šatny pro veřejnost. Druhá etapa bude spočívat v rekonstrukci chlazení a ledové plochy. Ve třetí fázi budou opraveny tribuny a ve čtvrté fázi bude provedena rekonstrukce restaurace a ubytování," uvedl Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Celkově by pak podle slov náměstka opavského primátora mohla trvat plánovaná rekonstrukce 4 roky s tím, že na každou z jednotlivých fázi staveb by bylo vyhrazeno časové období jednoho roku. Zahájení rekonstrukce město předpokládá nejdříve v roce 2018. „Rádi bychom získali dotace z národních zdrojů," dodal k tématu Halátek.

Opava si zaslouží důstojný hokejový stánek

Jaromír Sosna se svými vnuky Danielem a Eduardem. Ti se na rozdíl od svého dědy dali na basketbal.Jaromíru Sosnovi je jednasedmdesát let a mezi lety 1987 až 2003 působil jako ředitel opavského zimního stadionu. Podle jeho slov by si klub ze slezské metropole zasloužil podstatně lepší zázemí. Hokej ve městě má přece jenom velkou historii.

Pokud by se měl Jaromír Sosna rozhodovat mezi tím, zda současný objekt zrekonstruuje anebo postaví nový, přikláněl by se spíše ke druhé variantě, avšak na jiném než současném místě, které by bylo vhodnější.

„Současné zázemí je rozhodně nevyhovující. Stadion je starý a pěkný není. Chybí parkoviště, lepší šatny a dalo by se pokračovat. Nové pěkné hokejové haly přitom mají i v menších městech. Nevím, proč by to v Opavě nemělo být stejně," vysvětlovala legenda opavského hokeje, která má starty i za reprezentační béčko Československa.

Jaromír Sosna navštěvoval stadion od osmi let. Za úpadkem hokeje ve městě stojí podle něj to, že se oproti ostatním sportům dostal do ústraní. „V nejvyšší soutěži jsme měli basketbal, fotbal a jednu dobu i volejbal. Hokej se tolik nepodporoval," mínil dále.

Během ředitelování stadionu se přitom ocital v nelehkých situacích. Zhruba 35% nákladů na jeho provoz přispívalo ČSTV, zbytek s kolegy musel obstarávat sám. „Tehdy nám ale vydělával hotel, to už by dnes nešlo. Dále jsme si pomáhali pronájmem malé sportovní haly. Na ledě se pořádaly i různé kulturní akce. Měli jsme spoustu reklam od různých sponzorů.

V dobách krize jsme někdy nevěděli, z čeho další den zaplatíme mzdy. Nějak se to ale vždy vyřešilo. Když ale o tom uvažuju zpětně, možná by nebylo na škodu, kdyby se hokej tenkrát položil úplně a pak by se vše nastartovalo od začátku," zamyslel se Jaromír Sosna.

Petr Dušek, David Beinhauer, Milan Freiberg

Autor: Redakce

27.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení