Ti totiž Opavu před pár dny za rozvoj cyklistiky ve městě ocenili.

Pozornost prý vzbudilo mimo jiné elegantní řešení cyklopruhu v jednosměrné Englišově ulici a Na Rybníčku.

Úředníků opavského magistrátu jsme se zeptali, jak se jim Opavou jako cyklistům projíždí a jaké cyklotrasy by lidem doporučili. „Osobně jezdím raději na in-line bruslích, takže využívám hlavně cyklostezku kolem řeky a asfaltový povrch v Městských sadech. Zvláště na cyklostezce kolem řeky se mi jezdí velmi dobře,“ uvedla asistentka primátora Jana Popková.

Na otázku, jakou trasu by Opavanům doporučila, pak odpověděla: „To samozřejmě záleží na tom, jakým směrem cyklista Opavou projíždí. Opět bych doporučila trasu kolem řeky, která vede přes Malé Hoštice do Kravař.

Zároveň už dnes máme nejen kolem hlavních komunikací vybudovány cyklostezky, které jsou bezpečné,“ zmínila s tím, že se jedná například o trasy na ulicích Ratibořské, Vrchní, Těšínské, Englišově, Na Rybníčku, nebo třeba o trase přes sídliště Kateřinky– Západ.

Náměstek primátora Pavel Mališ Deníku řekl, že v centru města se mu na kole jezdí bez problémů. „Mimo střed máme zatím uceleny pouze dvě trasy, a to z centra města směrem do Otic ulicemi Na Rybníčku a Englišovu. Druhá téměř dokončená trasa je od muzea po Těšínské k Ostroji.

Bez závažnějších problémů se jeví pohyb na kole po části Ratibořské a Vrchní. V letošním roce budou dokončeny cyklopruhy na chodnících školy Boženy Němcové po Loutkové divadlo,“ nechal se slyšet Mališ.

Obyvatelé Opavska však v některých případech nadšení úředníků nesdílejí. Jen do naší redakce si přišlo na nedostatek cyklostezek stěžovat v nedávné době hned několik lidí. Problémem opavských cyklistů jsou mimo jiné i řidiči aut, kteří mnohdy parkují v cyklostezkách, nebo omezují cyklisty při jízdě.

„Myslím si, že na průjezd městem z jednoho konce na druhý je to celkem dobré. Žádný zázrak, ale aspoň ta stezka kolem cesty je dobrá. Jinak je tam samozřejmě moc křížení se silnicemi,“ podotkl šestadvacetiletý student Radek Výtisk z Oldřišova.

Na časté prolínání cyklotras se silnicemi pak poukázala i devětadvacetiletá Petra D. z Opavy.

Diskutujte: Zaslouží si magistrát ocenění? Jste spokojení s cyklostezkami v Opavě? Má jich město dostatek?

(rr)