Vedení opavské radnice však chce, aby do záměru mohla promluvit také opavská veřejnost. Návrhy budou do 12. listopadu vystaveny v Městském informačním centru, kde mohou zájemci vždy od 8 do 18 hodin dávat hlasy návrhu, který je zaujal.

Všechny návrhy si můžete prohlédnout
pod článkem

HLASUJTE V ANKETĚ

„Výběr musí být objektivní, protože náměstí bude nadále plnit ty obchodní a kulturní funkce, které k centru každého města historicky patří,“ upozorňuje generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat.

„Horní náměstí je frekventovanou částí města, kde se pořádá řada veřejných akcí, je i nesmírně lukrativní z obchodního hlediska. Je také vizitkou pro návštěvníky Opavy a je proto důležité, aby při možných změnách tak významného prostoru zazněly i názory obyvatel města,” vysvětluje postoj radních mluvčí magistrátu Jan Šindler.

Zájem opavské veřejnosti bude zřejmě velký. Podle informace pracovníka informačního centra Davida Teuera si návrhy přišlo jen během pondělního dopoledne vybrat kolem dvaceti návštěvníků. Poslední slovo tedy bude mít odborná porota. Město v ní budou zastupovat náměstek primátora Pavel Mališ, městský architekt Zdeněk Bendík a za památkovou péči Lucie Langerová.

Národní památkový ústav bude reprezentovat jeho ředitelka Naděžda Goryczková a developera Omar Koleilat s Tomášem Klímou. Externími hodnotiteli budou člen výkonného výboru ostravské Komory architektů Martin Chválek a Vladimír Šlapeta z brněnské Fakulty architektury.

Pro zachování objektivity zůstanou všechny posuzované návrhy v prvním výběrovém kole anonymní. Komise doporučí čtyři návrhy, které společně s návrhem opavské veřejnosti postoupí do 2. kola. Do něj už budou pozváni také autoři projektů, aby své představy sdělili vlastními slovy a poskytli komisi doplňující informace.

Z posledního kola soutěže vzejde vítězný projekt na komplexní zpracování jihozápadní uliční fronty náměstí, který developerská skupina Crestyl nabídne městu.

Vyberte si podobu Horního náměstí

Developerská skupina Crestyl před několika dny představila šest architektonických návrhů na podobu Horního náměstí v Opavě jako nabídku městu Opava na zpracování prostoru současné Slezanky. Návrhy byly prezentovány odborné komisi, která během následujících týdnů vybere nejlepší projekt.

Vzhledem k významnému dopadu tohoto kroku na budoucí podobu centra města se budou na rozhodování podílet i samotní obyvatelé Opavy. Jednotlivé návrhy si mohou prostudovat a hlasovat pro ten nejlepší v Městském informačním centru města Opavy, a to až do 12. listopadu každý všední den od 8 do 18 hodin.

Z hlasujících budou navíc vybráni tři lidé, kteří budou odměněni drobnými cenami.

Návrh č. 1

Návrh č. 2

Návrh č. 3

Návrh č. 4

Návrh č. 5

Návrh č. 6