Dvoustovka, pětistovka, teď tisícovka. Také v Opavě se v poslední době objevilo několik padělaných bankovek. Vypadaly téměř opravdově. Že nejsou pravé, se zjistilo až při účetní prověrce v bance, kam ji přinesli s tržbou obchodníci.

Poslední případ je z minulého týdne. „Dosud neznámá osoba v blíže nestanovené době a na neznámém místě padělala bankovku v nominální hodnotě jeden tisíc korun a v úmyslu ji udat jako pravou a platnou, ji dala nejpozději do oběhu,“ řekl tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

Tato konkrétní padělaná bankovka má sériové číslo D86549477 a rok tisku je uveden 1996. Zadrželi ji pracovníci České obchodní banky při kontrole odevzdané tržby do nočního trezoru od jisté opavské společnosti.

Stejně jako jiné objevené falešné peníze i tato tisícikoruna byla odeslána k expertíze do ČNB v Praze. Po člověku, který tisícovku vyrobil, teď pátrají policisté. Zároveň apelují na obyvatele, protože falešná bankovka nemusí být jediná, která se do oběhu dostane.

I proto se policie obrací na veřejnost a žádá, aby jakoukoliv informaci, která by vedla k zjištění osoby nebo osob, které bankovky padělávají nebo je dávají do oběhu jako pravé, oznámili třeba i anonymně na linku 158.

„Stejně tak by lidé měli kontaktovat policii i v případě, že mají podezření na výskyt jiné nepravé bankovky. Pokud nemají jistotu, mohou bankovku porovnat se znaky a ochrannými prvky, o kterých najdou informace například v bankách nebo na webu,“ řekl ještě Černohorský.