Co bylo důvodem takového rozhodnutí? Podle jejích slov propastný rozdíl mezi náklady na provoz kina a nízkými tržbami. „S primátorem jsme se dohodli na ukončení smlouvy k 30. září letošního roku. Už to dál nemůžeme táhnout,“ uvedla Eva Šafaříková.

Když se na projekci filmového klubu objevilo dvanáct lidí, byl to podle ní úspěch. Od dubna do června loňského roku vedla Eva Šafaříková současně kino Mír a Elektra. Když Elektra loni v červnu skončila, doufala, že si filmoví fanoušci najdou cestu i do Míru. Očekávání se ale podle ní nesplnila.

Stále více lidí jezdí do multikin v Ostravě, raději než aby se tísnili ve starých sedačkách v kině, které je téměř v havarijním stavu. „Lidé si stěžují, že Opava nebude mít kino, ale stejně do kina nechodili a raději jezdí do Ostravy,“ uvedla Šafaříková.

V kině Mír musela se svými spolupracovníky provést nejnutnější opravy a rekonstrukce. Promítací zařízení bylo v katastrofálním stavu. „Měli jsme představu, že občas uspořádáme velkou akci, která na provoz vydělá,“ uvedla Šafaříková. To se bohužel nevyplnilo. „Pro Opavu asi nemá cenu tak velké kino. Na vyložené trháky přišla maximálně stovka lidí,“ podotkla.

A jak vidí budoucnost filmové a vůbec kulturní Opavy? „Já si myslím, že Mír skončí. Velké akce se budou pořádat v sále na Rybníčku, je tu víceúčelová hala a vyrostou tu multiplexy,“ míní Eva Šafaříková. Promítací sál by se měl objevit i v Obecním domě.

Co tedy kino Mír v nejbližších týdnech čeká? „Promítáme do třicátého září. Do doby, než se najde nový provozovatel, budu akce v kině Mír řídit já,“ pokračuje Eva Šafaříková. Pokud se ani do konce roku nenajde nikdo, kdo by se provozu kina ujal, čeká ji jednání s vedením města, co bude se sálem kina dál.

Jaký má Eva Šafaříková pro Opavany vzkaz? „Ať si Opaváci nestěžují, když stejně do kina nechodili,“ uzavřela.