Tento případ však rozhodně není na Opavsku ničím výjimečným. Například v minulém týdnu ukradli mobil osmadvacetileté ženě z Hradce nad Moravicí. Přišla o něj při jízdě v trolejbusu. Také v tomto případě měla žena mobil v kapse.
Na svou nepozornost a volně odložené věci pak tento víkend doplatily i návštěvnice diskotéky Na střelnici. Jak potvrdil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský, jedné ženě odcizil zloděj kabelku, ve které byl mimo jiné mobilní telefon v hodnotě třech tisíc korun. O mobil v hodnotě pěti tisíc přišla ten večer na stejnémmístě i další žena.
Nechávají své věci bez dozoru
Co tedy dělat pro to, aby člověk o svůj telefon nepřišel? Podle René Černohorského záleží na tom, kde mobil máme schovaný. „Pokud ho lidé nechají v autě, je třeba znovu upozornit, že auto není trezor.
Problémem jsou také tašky, kabelky a kufříky s mobily odložené například v nákupních vozících,“ zdůrazňuje Černohorský se slovy, že zloděje lákají také volně odložené mobily v kancelářích, na pracovišti, v šatnách a především pak v restauracích, na diskotékách a v barech.
„Lidé jdou například tančit či na toaletu a své věci nechají ležet bez dozoru. V té chvíli pak dochází ke krádeži. Je tedy zapotřebí si na své věci dávat pozor a zajistit kupříkladu blokování SIM karty,“ pokračuje Černohorský.
Pozor, ať nekoupíte kradený mobil
Důležité je pak podle jeho slov také to, aby lidé nekupovali podloudné mobily.
„Bude jim například nabízen mobil na ulici v hodnotě pěti tisíc za pět set či tisíc korun. V tu chvíli by si měl člověk uvědomit, že telefon pravděpodobně pochází z trestné činnosti. Kupující by v takovémto případě měl vědět, že se tímto on sám může dostat do problémů, a může se tak zbytečně vystavit trestnímu stíhání,“ upozorňuje Černohorský.
Jak dále uvedl, v některých případech se dá kradený telefon vypátrat například podle výrobního čísla a dalších kritérií. „Pokud se někdo ocitne v situaci, kdy mu bude zjevně nabízen kradený mobil, měl by vše nahlásit, byť třeba anonymně, na linku 158,“ dodal.