V porovnání s jinými městy v kraji lidé v Opavě třídí hojně a snaží se. Podle Alberta Červeně z odboru životního prostředí opavského magistrátu se „bílé město“ od roku 2006 pravidelně umísťuje na prvních příčkách ekologické soutěže O keramickou popelnici, která zohledňuje právě třídění odpadu.

V první desítce je pak údajně jako jediné město mající přes 40 tisíc obyvatel. „To ale neznamená, že vše je růžové. Při pohledu do směsného komunálního odpadu je zřejmé, že řada lidí netřídí,“ kroutí nechápavě hlavou Červeň.

„Velkým problémem je i to, že zdaleka ne všichni lidé jsou ochotni sešlapávat PET láhve, tetrapacky a katastrofální je situace u papíru, kde průměrná váha obsahu jednoho jedenáctisetlitrového kontejneru dosahuje necelých dvaceti kilo, a to je jenom proto, že lidé do kontejneru vhazují neskladné lepenkové krabice, aniž by je složili. Absolutně zde chybí snaha minimalizovat náklady na odvoz separovaných odpadů,“ krotí optimismus Červeň.

Společnost Ekokom, která spolufinancuje sběr odpadů, přitom doporučuje váhu papíru ve stejně velkých kontejnerech na padesát až 110 kilogramů, a kdyby byly tyto podmínky plněny, znamenalo by to pro město finanční bonus.

Opavané prý navíc hradí menší poplatky za svoz odpadů, než jaké jsou podle výpočtu skutečné náklady na osobu.

Ty by normálně i bez započítání jarního i podzimního úklidu, likvidace černých skládek a vysypávání odpadkových košů dělaly přes devět set korun. Prozatímní poplatek ale dělá pouze 396 korun.

A jaké množství odpadu Opavané třídí? Obecně výtěžnost těchto odpadů rovnoměrně stoupá od roku 2002 v každém dalším roce. Vloni pak připadalo na hlavu jednoho Opavana v průměru přes 69 kilogramů vytříděného papíru, zhruba 87,7 kilogramu plastu a něco málo přes 86 kilo skla. Prakticky jediný radikálnější výkyv byl v historii patrný u papíru, a to v roce 2009.

„Byl způsoben asi tím, že se nevykrádaly tolik kontejnery, neboť ceny padly na historické minimum,“ připomíná Červeň tzv. papírovou krizi, kdy ceny ve sběrnách padly tak nízko, že lidé papír raději vyhazovali. Klasicky zvyšující se výtěžnost kontejnerů poté může souviset s mírně, ale neustále se zmenšujícími počty obyvatel Opavy.