Na prvních sdílených bicyklech společnosti Nextbike se mohli Opavané poprvé projet v březnu. „Start nám bohužel ovlivnila první vlna pandemie. Ovšem čísla ukazují, že zájem měl vzrůstající tendenci,“ konstatuje náměstek primátora Michal Jedlička.

Na množství výpůjček nemělo zásadnější vliv ani počasí, do pedálů cyklisté šlapali denně.

„Nejvíce vytížena byla kola v odpoledních a večerních hodinách. Nebylo výjimkou, že jejich pohyb byl zaznamenán také v průběhu hluboké noci. Absolutně nejvyšší čísla vykazují měsíce květen až říjen, kdy na pomyslném prvním místě skončilo září s téměř osmi tisíci půjčenými bicykly. V tomto měsíci zvítězil i den s největším počtem bikesharingů, a sice středa 23. září, během níž se všechna kola protočila 5,4 krát,“ upřesňuje Anna Sotolářová z tiskového oddělení magistrátu.

V Opavě bylo k dispozici osmdesát kol a dvaatřicet stanic, kde si lidé kolo půjčovali a zároveň i vraceli. Největší „provoz“ zaznamenala výpůjční místa na nádraží Opava východ, u OC Breda a také v blízkosti Ptačího vrchu a Hlásky na Horním náměstí.

Celkem se uskutečnilo na čtyřicet tisíc výpůjček a drtivá většina, konkrétně dvaadevadesát procent z nich bylo díky městu zdarma. Původně měla služba skončit už v listopadu, nakonec ale byla prodloužena až do poloviny prosince. „Získali jsme mnoho zajímavých dat, která nyní budeme vyhodnocovat,“ dodává Michal Jedlička.

Vypálení zámku se vandalovi nepovedlo

V některých městech jde však s bikesharingem ruku v ruce i ničení dopravních prostředků. A tento nešvar se nevyhnul ani Opavě. „Firma řešila necelou desítku vandalismů na jejich kola. Jeden z prvních byl zaznamenám v červnu, kdy se někdo snažil odstranit zámek, a to vypálením. Ovšem když to nenechavci „blaflo“, pravděpodobně se lekl a nechal kolo být,“ popisuje Anna Sotolářová.

Se sdílenými koly se v Opavě počítá i letos, konkrétní termín znovuspuštění zatím ještě není znám. Rozšíření do městských částí (pozn. red. sdílená kola fungovala v minulém roce jen v Opavě bez jejich městských částí), ale magistrát v tuto chvíli neplánuje