Nyní ale svitla velká naděje, stavbu integračního dětského hřiště částečně dofinancuje opavská radnice o zbylé peníze prosí spolek širokou veřejnost.

Zatím byl uzavřen jeden transparentní účet, na kterém se sešlo 22 833 korun. Projekt byl přihlášen i do Nápadů pro Opavu, kde skončil jako druhý a dostal příspěvek a podporu od města. Ani to ale k realizaci hřiště bohužel nestačí, spolek Opavskem bez bariér ještě musí sehnat zbývající peníze, o pomoc se tak předseda spolku Pavel Carbol se svou ženou Lenkou obrací na veřejnost a její štědrost.

Revitalizace Hlučínského jezera. Pohled z dronu, červenec 2022. Foto: se souhlasem Kamila Vitáska
Hlučínské jezero je pořád staveništěm. Kdy se sem vrátí festival a další akce?

„O výstavbu tohoto hřiště se snažíme od ledna 2021. Už se zdálo, že se bude stavět, ale energetická společnost, která nám peníze opakovaně slíbila ze své nadace, najednou otočila a nechala opavský projekt bez podpory. A tak jsme začali hledat jiné cesty, jak dětem hřiště postavit. Od 1. srpna otevíráme novou veřejnou sbírku a prosíme obyvatele Opavy, kterým není osud zdravotně postižených dětí lhostejný, o pomoc a příspěvky. Na několika místech jim budou k dispozici i označené sbírkové pokladničky. Polovinu potřebných peněz už máme, teď chceme získat druhou,“ říká Pavel Carbol. S prosbou o finanční pomoc neuspěl spolek ani u státu nebo firem.

Jedno hřiště už speciální prvky má

Spolek Opavskem bez bariér, jehož smyslem je odstraňovat bariéry mezi obyvateli města, už se před více než rokem zasloužil o doplnění speciálních herních prvků na dětské hřiště na náměstí Slezského odboje. Kolotoč nebo houpačka umožňuje najetí třeba vozíčkáři, který se tak může bavit stejně jako jeho zdraví vrstevníci. Národní rada osob se zdravotním postižením letos v květnu ocenila toto hřiště pamětním diplomem. I když šlo o cenu bez finanční prémie, Opavsku bez bariér přinesla ještě větší chuť projekt druhého herního komplexu pro zdravotně postižené děti dotáhnout do zdárného konce. Vyrůst má nedaleko školy v Dostojevského ulici.

V Janovicích u Rýmařova se belgičtí skauti pustili do oprav zdi v areálu Harrachova zámeckého pivovaru. Léto 2022.
Obnově pivovaru na Bruntálsku fandí v Evropě, teď pomáhají i skauti z Belgie

Pomocnou ruku nabídlo i město Opava. „Jsem rád, že na území města máme organizace a lidi, kterým není lhostejný přístup a takzvaná integrace lidí s handicapem do běžného života občanů. Ostatně to také ukázala výše zmíněná anketa Nápady pro Opavu, kde se občané zasadili o hlasy pro vybudování dalšího integračního hřiště. Věřím, že tak jak hlasy lidé pomohli v anketě, najdou ochotu podpořit ho i finančně a připojí se k městu, které z rozpočtu podpoří tuto stavbu částkou 400 tisíc korun a onu druhou půlku se podaří touto sbírkou nashromáždit,“ míní náměstek primátora, pod něhož spadá sociální problematika, Michal Kokošek.

Jak a kde přispět?

Jak již bylo řečeno, ve městě se budou od 1. do 31. srpna nacházet označené pokladničky, konkrétně v Turistickém informačním centru, na koupališti v Městských sadech a v kanceláři Opavskem bez bariér na Horním náměstí vedle prodejny Bivoj. Sbírková pokladnička bude putovat také po různých akcích, pořádaných v srpnu městem. Zájemci mohou přispět i na novou veřejnou sbírku na účet: 117118088/5500. Více informací se zájemci dozví na Facebooku Opavskem bez bariér.