„Povinnost hradit a vybírat poplatky vyplývá zdravotnickým zařízením a pacientům ze zákona. Kraj bude nabízet pacientům možnost úhrady těchto poplatků z darů.

Zůstává však nadále svobodná volba občana, zda dar přijmout, či poplatek uhradit ze svého,“ uvedla Jolana Filipová z kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje.V rámci svého rozpočtu kraj na rok 2009 vyčlenil podle jejích slov určitou částku na úhradu poplatků za občany.

„Slezská nemocnice v Opavě vybrala za období roku 2008 celkem přibližně sedmnáct milionů korun za všechny vybírané poplatky. Ambulantní a lékárenské poplatky činily asi osm milionů,“ vysvětluje Filipová s tím, že způsob úhrady regulačních poplatků byl v jednotlivých nemocnicích nastaven různě.

„Někde jsou poplatky vybírány na ambulancích, někde k tomu účelu byly pořízeny automaty. Ceny samotných automatů se pohybují v rozsahu od desítek tisíc do stovek tisíc korun, a to především s ohledem na funkčnost a vybavení automatů. To znamená, jestli mění mince, berou papírové bankovky, jsou vyhřívané, a mohou tak stát venku a podobně,“ vysvětlila.

Jak uvedla, záměrem kraje je od 1. února 2009 hradit poplatky pacientů ve zdravotnických zařízeních, která zřizuje, či vlastní. „I nadále však musí být zachována svobodná volba občana, zda přijme dar kraje, nebo poplatek uhradí.

Současně zůstává povinnost uhradit poplatek za pohotovostní službu a pobyt v nemocnici. Proto automaty v krajských nemocnicích zůstanou na svém místě,“ objasnila. Nakonec dodala, že o úplném zrušení či případném jiném využití těchto automatů by se mohlo začít uvažovat až v případě, že by bylo o plošném zrušení regulačních poplatků rozhodnuto zákonem.

„Kraj bude hradit některé poplatky,“ říká ředitel opavské nemocnice Milan Cvek

Podle informace hejtmanova náměstka Karla Konečného umožňuje Evropská unie ve zvláštních situacích poskytnutí veřejné podpory zdravotnickým zařízením. Moravskoslezský kraj tuto možnost využije. Slezská nemocnice je podle ředitele Milana Cveka na změnu připravena.

Kdy kraj začne poplatky platit?

„Krajský úřad přistoupí k úhradě některých poplatků ve svých nemocnicích, tedy i ve Slezské nemocnici, od 1. února.

Které poplatky bude hradit kraj a které zůstanou pacientovi?

„Pacienti mohou využít „dar kraje“ v případě třicetikorunového poplatku za ambulantní ošetření, a také v nemocniční lékárně nebudou muset platit za položky na receptu. Zůstává jim však povinnost uhradit devadesát korun za návštěvu pohotovosti a šedesát korun denního poplatku za pobyt na lůžkovém oddělení.“

Nemocnice má na poplatky tři pokladní automaty – u vrátnice a ve vchodech do chirurgického pavilonu a do pavilonu L. Budou odstraněny?

„K jejich odstranění není důvod.. Zůstanou dál na svých místech, protože je pacienti budou potřebovat k úhradě návštěvy pohotovosti.“

Jak vnímáte rozhodnutí kraje z pozice ředitele nemocnice?

„Jako opatření pro pacienty. Nemocnici to příjmy nezvýší ani nezkrátí. Jen nám výrazně stoupne administrativní zatížení. Každou úhradu poplatku bude provázet sepsání darovací smlouvy mezi krajem, nemocnicí a pacientem.“

Kdo je bude vypisovat?

„Na méně frekventovaných odděleních sestry nebo doktoři a pro oddělení, na kterém se denně vystřídá skutečně spousta lidí, zvažujeme přijetí nějaké administrativní síly.“

Poplatková úleva v nemocnici se privátním lékařům asi líbit nebude.

„Určitě ne…“

Soukromí lékaři hrazení poplatků v nemocnici odsuzují

Snaha o zrušení poplatků v krajských nemocnicích soukromým odborným lékařům vadí. Někteří se tím cítí být ohroženi a jiní to považují za porušení rovného přístupu. Shodně tvrdí, že nemocnice i soukromé praxe jsou zdravotnickými zařízeními, a všichni proto musejí plnit daná nařízení včetně vybírání poplatků

„Pokud by k takovému zrušení skutečně došlo, rozhodně by mi to ublížilo. Vznikla by nekalá soutěž, protože já ty poplatky vybírat podle zákona musím. Pacienti, kteří by chtěli třicet korun ušetřit, by logicky chodili do nemocniční ambulance a ne ke mně,“ konstatuje ortopedka Alice Hanzlíková.

Gynekoložka Dagmar Pěničková se takovou možností ohrožená být necítí. „Myslím, že gynekologové v nemocnici mají svých pacientů dost a další by už časově nezvládli. Rozhodně však nesouhlasím s tím, aby kraj svým nemocnicím poplatky hradil,“ říká doktorka Pěničková.

K nadšení má daleko i František Golla, který v Opavě provozuje rehabilitaci i lékárnu. „Vybírání poplatků od nás zdravotní pojišťovna vyžaduje pod hrozbou finančními sankcemi. Proto není fér, aby krajské nemocnice poplatky vybírat nemusely a soukromí lékaři dál museli. Jednou byly uzákoněné a já vidím jen dvě možnosti – buď jejich plošné zrušení, nebo plošné vybírání,“ říká František Golla.

Ušní lékařka Elen Kamrádková bere tíživou situaci sportovně. „Situace, kdy by vybírání poplatků zůstalo jen soukromým lékařům, se celkem neobávám. Snad by mi moji pacienti i pak zůstali věrní. Navíc provádím ještě foniatrii a nemocnice mi v ní nekonkuruje,“ míní Elen Kamrádková.

Neuroložka Věra Králová považuje záměr kraje za nespravedlivý. „Podmínky musejí být pro všechna zdravotnická zařízení přece stejné. Nevybírání poplatků v nemocnici by pro mě příjemné rozhodně nebylo, protože já je vybírat musím, ale dopad zatím nedokážu odhadnout,“ konstatuje doktorka Králová.

Odlivu pacientů do opavské nemocnice se oční lékařka Božena Vašáková nebojí. Slib na hrazení poplatku v krajských nemocnicích však považuji za krajně neférový vůči pacientům i ostatním daňovým poplatníkům, kteří ho nakonec zaplatí.

„Pacientů mám teď víc, než dokážu zvládnout a nové mimoopavské už ani nemohu přibírat. Objednávky mám až na několik měsíců dopředu, a proto by mi odchod některých těžkosti neudělal,“ vysvětluje doktorka Vašáková.

Lidé o poplatcích: každý to vidí jinak

Co si o poplatcích ve zdravotnictví myslí lidé? Redakce se ptala přímo na místě, v areálu opavské nemocnice. Podle dvacetiletého studenta z Opavy Jiřího Hanela jsou poplatky ve zdravotnictví dobrá věc. „Alespoň nejsou řady u lékaře. Kdyby se poplatky zrušily, asi bych je na protest platil dál. Třicet korun podle mě nikoho nezabije,“ uvedl Hanel.

Na otázku, jestli s poplatky souhlasí, jsme se zeptali také třiačtyřicetileté uklízečky Libuše Tatschové z Opavy. „Jak kdy a jak kde. Pokud jsou přiměřené, tak mi nevadí. Byla bych ale samozřejmě radši, kdyby je zrušili,“ zmínila.

Za sedmnáctiletou studentku z Dolních Životic Adélu Švánovou platí poplatky rodiče. Třicet korun jí však nepřijde jako vysoká částka. „Někteří lékaři toho ale zneužívají a přidávají si další poplatky. Když jsem byla naposledy u lékaře, chtěl čtyřicet korun za recept a třicet korun za vyšetření,“ uvedla.

A co na poplatky říká třiačtyřicetiletá zdravotní laborantka z Opavy Monika Míčková? „Byla bych pro poplatky, kdyby z toho bylo něco efektivního. Někteří zubaři navíc nemají smlouvy s pojišťovnami, a musím tedy i za obyčejnou plombu zaplatit pět set korun. Co vím, za vybrané poplatky udělala nemocnice chodník, což mi připadá dost málo,“ podotkla.

Sedmdesátiletý důchodce z Opavy Miroslav K. zmínil, že šedesát korun jako poplatek nemocnici za stravu a ubytování chápe. Stejně tak i poplatek u lékaře. S čím však nejvíce nesouhlasí, jsou poplatky a doplácení za léky v lékárnách. „Když poplatky zruší, platit to samozřejmě nebudu,“ řekl.

Lékárníci: Ubudou nám klienti

Očekávají úbytek klientů. Řeč je o lékárnách, které mohou mít kvůli zrušení poplatků v krajských lékárnách značné problémy. „Je to porušení zákona. Škoda, že pacientům nebylo srozumitelně vysvětleno, proč se mají finančně podílet na zdravotní péči a jak jsou finanční prostředky získané z poplatků využity. Zdravotní pojišťovny získaly touto reformou nemalé částky, jak je prezentováno v mediích,“ uvedla Stanislava Nováková z lékárny v Hradci nad Moravicí.

Tvrzení, že vybrané poplatky v lékárnách se nevracejí do zdravotního systému, jsou podle ní nepravdivé. Pokud se budou vracet regulační poplatky, úbytek klientů očekává i opavská lékárna U Zeleného hada. „Myslím si, že tímto rozhodnutím na úrovni krajů hrozí destabilizace celého zdravotnictví.

Přijde mi velmi nefér vůči občanům jednotlivých krajů, že peníze, které jako daňoví poplatníci odevzdávají do rozpočtu krajů, jdou pouze na jeden účel a na úkor jiných důležitých sfér, jako je doprava, bytová výstavba a podobně,“ uvedl předseda opavského sdružení lékárníků Lukáš Zuzaňák s tím, že si nedovede představit, že vyčleněné prostředky Moravskoslezského kraje budou dostačovat.

V lékárně v Kravařích se pak domnívají, že je to diskriminační pro pacienty bydlící mimo sídlo krajské nemocnice. „Přesto to budou poplatky hrazeny z daní všech. Pojišťovny budou pacientům krajských nemocnic vracet peníze, které nezaplatili, takže vydělají na tom, kolik péče spotřebují,“ zmínili.

(luc, ver, jih)