„Za první pololetí letošního roku došlo ke srážce s chodcem téměř ve třiceti případech, sedmkrát z toho se jednalo o děti,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že ve většině případů se jednalo pouze o lehká zranění. V sedmi případech si přitom chodci nehodu zavinili sami. Za nejméně bezpečný přitom považuje úsek ve směru z Opavy na Bruntálsko.

Jedno auto zastaví a druhé ne, tvrdí Opavanka

Nákladní a Krnovská ulice v Opavě. Chodci v těchto místech zažívají krušné chvilky. Při přecházení vozovky po přechodu totiž mnohdy uvíznou v jejím středu. Proč? Jedno auto zastaví a druhé nerušeně pokračuje v jízdě. Opavany to zneklidňuje.

Zejména tehdy, pokud jdou po ulici s malými dětmi nebo kočárkem. „Jedno auto zastavilo a druhé ne. V této situaci jsem se ocitla už několikrát,“ řekla dvaatřicetiletá Monika Ťapťuchová s tím, že největší problém pro ni představuje Nákladní ulice. Zvlášť, pokud jde s dětmi nebo kočárkem.

Podobný názor sdílel i šestadvacetiletý pilař Jiří Mageran nebo například jednatřicetiletá maminka Daniela Potomáková. Slova kritiky padla také na Krnovskou ulici. „Často se mi stává, že mi zastaví jedno auto a druhé ho v té chvíli předjede,“ vysvětlila Jiřina Mrozková, která na ulici bydlí.

Se situací přechodů na Krnovské ulici nebyla spokojena ani pětašedesátiletá důchodkyně Marie Řehulková. Podle ní by to chtělo obchvat. Pochvalu naopak sklidili ti, kteří převádějí děti na přechodech.

Nepozorní školáci se při cestě do školy nebo zpět mohou snadno dostat do nebezpečí. „Je dobré, když strážníci převádějí děti přes přechod,“ uvedla Anežka Levajová, která je v současné době na mateřské dovolené. V tomto směru s ní souhlasila také jednatřicetiletá Daniela Potomáková.

Hasič: Chodci mi někdy vběhnou do vozovky

„Myslím si, že chodci si neuvědomili podstatu toho, co jim zákon dal, a neumí ho správně využít,“ sdělil nám opavský hasič Roman Holubec a pokračoval: „Jedná se o vzájemnou toleranci mezi řidičem a chodcem. Chodci by si měli uvědomit, že svým vstupem na vozovku zpomalují celou dopravu. Řidiči by zase měli chodci umožnit bezpečný přechod.“

Kompromis vidí v tom, že přechod přejde větší skupinka lidí. Občas se totiž řidič záchranného vozidla dostane do nezáviděníhodné situace. „Jedu k zásahu. Mám zapnuté majáky a houkám. Chodci si přesto nedají říct a do vozovky mi vběhnou,“ řekl.

Absolutní přednost chodců? Chybná informace

„Kdysi se říkalo, že chodec má absolutní přednost. To je chybná informace. Žádná absolutní přednost pro chodce neexistuje,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že by se účastníci silničního provozu měli navzájem více tolerovat. Zároveň ale dodává: „Řidič, který vidí, že člověk vstoupí na vozovku, má povinnost zastavit.“

(kat)