Opava – Pondělí, 17 hodin, sál minoritského kláštera. Začíná koncert Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity. Zní skladby známých i méně známých autorů, často v až nečekaně moderní úpravě.

Po kratší přestávce přicházejí na pódium studenti Slezské univerzity Aleš Binar a Radim Plaček a křtí se jejich kniha Opava 1989 ve vzpomínkách. Prohlížíme si ji také. Vzpomínky, rozhovory, názory aktérů opavského listopadu 1989 dvacet let poté.

Úterý, 10 hodin, náměstí Slezského odboje. U Památníku obětí totalitních režimů se scházejí Opavané. Potěšující je, že mezi sto padesáti přítomnými nejsou jen oficiální osoby, ale také řada běžných občanů města.

Zní česká hymna z úst dětského pěveckého sboru, vojáci stojí v pozoru. Nad hlavami všech vlaje modro–červeno–bílá vlajka. Hlavního slova se ujímá osobně primátor Zbyněk Stanjura (ODS). Zdůrazňuje nejen důvody, proč se lidé sešli, ale hlavně těm mladším připomíná, o co sametovou revolucí přišli.

Vládnoucí úloha komunistické strany, pronásledování policií pro osobní názory, média pod dozorem komunistů, útlaky a omezování svobody, trestání dětí za činy rodičů… Jeho slova zní až neuvěřitelně. Kdo si dnes uvědomuje, jak nesvobodně se před lety žilo.

Připomíná také události listopadu roku 1939, jeho oběti, stejně jako ty, kteří za své postoje a odvahu skončili na popravištích či v lágrech padesátých let. Jim přítomní vzdávají hold minutou ticha.

U podstavce se objevují první květiny, rozsvěcují se svíčky. Lidé vědí, proč přišli. Co pro ně dvacet let svobody znamená.

Úterý, 16 hodin, náměstí Slezského odboje. Na stejném místě se scházejí Opavané ještě jednou. Na pozvání zastupitelů Pavly Brady a Michala Krejčího (sdružení Chcete změnu, volte mladé) si tichou vzpomínkou se zapálenými svíčkami připomínají tento významný den.

Není jich tolik jako dopoledne, jen asi třicet. Nezní velké projevy, nepadají žádná velká slova. Spíše přátelské rozhovory pamětníků. Klidné plamínky vytvářejí ve tmě pomalu padající na Opavu mimořádnou atmosféru klidu. A svobody.

Pořadatelé děkují za účast a účatníci se pomalu rozcházejí.

Úterý, 17 hodin, Horní náměstí. Stovky dětí i dospělých, doslova a do písmene lidmi nacpané náměstí, barevné lampiony, pohádkové postavy, Pat a Mat na velkém plátně, kejklíři, klaun.

Netradiční průvod dvou tisícovek postav vyráží večerním městem. O klid dbají strážníci, je vidět i hasiče. Dlouhý lidský had míjí Slezské divadlo, prochází Dvořákovými sady směrem k Ptačímu vrchu, pak se vydává po Praskově ulici a zpět na Horní náměstí.

Skvělá nálada.

Takový byl v Opavě 17. listopad 2009, den dvacátého výročí sametové revoluce.