Město a jeho obyvatelé uctívají u pomníku Srdce studentstva u budovy Slezské univerzity na Mírové ulici památku obětí na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Datum 21. prosince 2023 zůstane navždy památkou těch, kteří ozbrojený útok nepřežili nebo při něm byli zraněni.

„Tato tragédie silně zasáhla každého z nás. Vůbec si nedokážeme představit, jak se musí cítit pozůstalí, kteří místo příprav na nejkrásnější svátky roku zažívali nejhorší a nejbolestivější okamžiky života. V duchu zůstáváme se všemi poškozenými a pozůstalými. Myslíme na ně a jsme s nimi," říká za vedení města primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Opava, Slezská univerzita, 22. prosince 2023.
Střelba v Praze. Opava uctí památku obětí, budovy univerzity hlídá policie

Vedení města společně s vedením univerzity položilo k Srdci kytice a zapálilo svíčky už v pátek 22. prosince. Aktu předcházelo už dopolední jednání Krizového štábu města Opavy o tom, co a jak udělat. Jednalo se především o zajištění bezpečnosti občanů na kulturních akcích a na veřejném prostranství. Krizový štáb nezrušil program na Dolním náměstí a návštěvníky vyzval k uctění památky zavražděných minutou ticha. Stejně reagovalo i Slezské divadlo a pořadatelé Vánočních trhů na Dolním náměstí.

Srdce ve svíčkách.Srdce ve svíčkách.Zdroj: Martin Kůs

Hlubokou soustrast vyjádřilo i vedení Slezské univerzity. „Vyjadřuji svou hlubokou soustrast s aktuálním tragickým děním na FF UK. Ve chvíli, kdy jsme již všichni byli podvědomě naladěni na pokoj, radost a lásku, nás zasáhlo zlo. Moje myšlenky směřují k těm, kteří ztratili svůj život a k těm, kteří přišli o své milované. V srdci jsem s těmi, kteří v tuto chvíli bojují o život v nemocnicích. Za celou komunitu naší univerzity vyjadřuji zármutek nad tímto činem, který navždy ovlivnil osud mnoha lidí i celé naší společnosti,“ uvádí rektor Slezské univerzity Tomáš Gongol. Ve spojení s ostatními rektory nabídl veškerou možnou podporu a pomoc kolegyním a kolegům Univerzity Karlovy a Slezská univerzita se připojila ke sbírce, kterou pro oběti této tragédie uspořádala.

Záchranáři a policie pomáhají studentům a pracovníkům fakulty v Praze po střeleckém útoku.
Minuta po minutě: Jak postupovala policie při střelbě na fakultě. Ukázala video