Sdílená kola přijela do Opavy v roce 2020 a od té doby je lze ve městě poznávat čím dál častěji.

Pro loňský rok byl počet bicyklů navýšen na 110 a fungovalo už padesát stanic pro jejich půjčení a odložení. Tyto stanice nebyly pouze v centru města, ale též v jeho přilehlých částech. Nově se dalo loni sdílené kolo zaparkovat v Malých Hošticích, Kylešovicích, Palhanci a Vávrovicích.

V Opavě se nezvýšil jen počet kol a stanic. Nárůst byl patrný i mezi samotnými uživateli. Zatímco v roce 2022 zaznamenal systém 145 191 výpůjček, vloni jich bylo už 150 260. Stoupl i počet uživatelů. Předloni službu užívalo 6417 osob, v roce 2023 se do sedla Nextbiku vyhouplo o téměř dva tisíce cyklistů více.

Nová zinkovací linka v Ostroji.
Opavská společnost Ostroj čelí cenám energií investicemi

Podle magistrátu na sebe Opava může být hrdá. Při srovnání s jinými městy v republice se totiž může pochlubit i nízkou mírou vandalismu vůči sdíleným kolům. „Z toho je jasné, že si Opavané sdílených kol váží a přistupují k nim zodpovědně,“ potěšeně konstatuje koordinátorka opavského magistrátu Michaela Býmová.

Vloni město investovalo do sdílených kol celkem 1,83 milionu korun. „V této částce je kalkulováno patnáct minut užívání kol zdarma a samozřejmě i celková správa a opravy těchto jízdních kol,“ dodává Michaela Býmová. Připomíná, že náklady se rovněž vztahují k užívání aplikace, kterou musí mít každý, kdo si chce kolo půjčit, staženou do svého mobilu. Na novou sezonu sdílených kol se zájemci z Opavy a městských částí mohou znovu těšit od 1. března.