Petici iniciovala organizace s názvem Svoboda zvířat. Jejím prostřednictvím hodlá v Česku uzákonit zákaz chovu a využívání volně žijících, potažmo divokých zvířat v cirkusech.

„Chci v lidech vzbudit zamyšlení. Nejde mi o to, pořádat protesty s transparenty v ruce. Jsem pro nenásilnější formu, a sice přimět lidi k uvědomění. Neříkám, ať nechodí do cirkusu, ale spíš ať se zamyslí předtím, než do něj vstoupí,“ komentoval Daniel Václavík a vzápětí své myšlenky dovysvětlil:

Daniel Václavík usiluje o to, aby byl u nás uzákoněn zákaz vystupování zvířat v cirkusech. Po Opavě šíří petice, která se dotýká této problematiky.Zdroj: Deník / Petr Dušek„Pro některé je hezké vidět majestátní zvířata, jako slony nebo tygry, jak v cirkusu předvádí různé kousky. Podle mě je ale důležité si uvědomit, co tomu předchází. A to je tvrdá drezura s bičem a holí v ruce. Slon není zvyklý, aby ve volné přírodě stoupal na nějaké krabice, stál na předních nohou a podobně. Není to pro něj prostě a jednoduše přirozené.“

Daniel Václavík ještě dodal:

„Nedává mi zkrátka smysl, proč bychom takové tvory měli vytrhovat právě z jejich „přirozena“. Patří do přírody a hotovo.“

Sám přitom rozhodně není proti nějakému konkrétnímu cirkusu anebo cirkusům obecně. Pokud by v nich vystupovali pouze lidé, nevadilo by mu to.

„Držení zvířat v cirkusech ovšem vnímám jako týrání. Některé země jako třeba Rakousko, Bolívie, Belgie, Nizozemsko a další státy už takový zákaz uzákonily. Chci, aby se k těmto zemím přidala i Česká republika. Podle mého totiž není problémem jenom tvrdá drezura. Vzhledem k tomu, že cirkusy pravidelně mění svá stanoviště, zvířata jsou stabilně v klecích na cestách, což je pro ně další stres navíc,“ posunul se dále Daniel Václavík.

Po Opavě distribuoval petice v několika provozech a odezva ze strany veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat.

„Nachází se v Bobaji, Čajovně Harmonie nebo v Kváskovém pekařství v Pivovarské ulici. Lidé se zapojují a některé petiční archy už byly zaplněny podpisy, byť jsou k dispozici teprve pár dní. Mám z toho radost. Pokud se nejen v Opavě, ale celé České republice nasbírá dostatečný počet podpisů, je šance, že se v budoucnu něco změní a využití zvířat v cirkusech bude i u nás zakázáno,“ doplnil na závěr iniciátor opavské petice.

Lanex Bolatice.
Opavsko: stovky Poláků sem jezdí za prací, vedou Bolatice a Chuchelná