„Původní prognóza nebyla vzhledem k současné ekonomické situaci moc optimistická. O to víc nás výsledek potěšil,“ říká mluvčí opavské Charity Ivona Hahnová. Pokladničky skupin koledníků z Opavy včetně městských částí i z dalších sedmašedesáti obcí vydaly celkem 1 384 636 korun. Lidé z Opavska byli letos velmi štědří a do pokladniček dali o 46 636 korun víc než vloni.

„Trochu nám sice při koledování chyběl sníh, ale atmosféra byla přesto úžasná. Lidská solidarita je fascinující a je dobře, že děti se při koledování přirozeně učí, že je třeba pomáhat druhým,“ míní koordinátorka Marie Gilíková. Tříkrálovou sbírku zajišťovalo téměř tisíc malých i velkých koledníků.

Výtěžek pro seniory a nemocné

Nově bude část peněz věnována charitnímu mateřskému centru Neškola na provoz a rozvoj projektů i sociálně terapeutické dílně Radost na dovybavení nábytkem a na program alternativní komunikace. Pětatřicet procent z celkové částky půjde na humanitární pomoc v republice i v zahraničí.

K nejúspěšnějším vybírajícím na Opavsku patřily skupiny Alberta Červeně (26 082 korun), Jiřího Gilíka (21 313 korun) a Jana Pohaněla (20 482 korun). Do koledování se letos zapojily opavské základní školy Ochranova, Šrámkova a Církevní základní škola sv. Ludmily.

Děti nejsou bezcitné

Vedoucí skupiny z posledně jmenované školy Hynek Závorka má pěkný zážitek. S žáky druhých až čtvrtých tříd koledoval v Jaktaři. Jedna místní žena dala kromě příspěvku do pokladničky každému dítěti ještě po dvacetikoruně s tím, že si je mají nechat.

„Dvě děti ji hned vhodily do pokladničky. Potom jsme přišli k velmi skromnému domku, kde za námi k brance s pomocí hůlky obtížně přišla asi osmdesátiletá babička zjistit, co chceme. Nedokázali jsme po ní chtít peníze a pokladničku jsme ukryli,“ vzpomíná vedoucí. Jen se zeptali, jestli jí mohou zazpívat a předat požehnání. Paní byla dojatá a rozpovídala se, že je sama, nemocná a že nemá moc peněz. „V tu chvíli mě nesmírně překvapil třetí koledníček, malý Tomáš. Vytáhl svou darovanou dvacetikorunu a vtiskl ji té babičce do dlaně,“ říká stále ještě dojatý Hynek Závorka.