Poprvé do tohoto podniku zasáhly necelé dvě stovky běžců, loni jich běželo 920 a letos účast přesáhne hranici jednoho tisíce. Celková kapacita závodu je ohraničena číslem 1 200.

„Vypadá to, že v letošním roce padne rekord. V neděli bylo přihlášených 1 126 lidí. Ne všichni se ale nakonec zúčastní. Z toho důvodu půjdou ve středu po 17. hodině před startem do prodeje nevyzvednutá čísla,“ komentoval Jiří Sýkora, ředitel Opavské míle a bývalý vynikající atlet, který má stále v držení české maximum z běhu na pět tisíc metrů.

Lanex Bolatice.
Opavsko: stovky Poláků sem jezdí za prací, vedou Bolatice a Chuchelná

Vzápětí ještě dodal drobné upozornění:

„Čísla jsou provedena v různých barvách. Podle nich jsou připraveny koridory. Prosíme všechny účastníky, aby toho dbali a řadili se do svých koridorů.“

Trasa závodu zůstává stále stejná. Start je situován do Olomoucké ulice před areálem Slezské nemocnice. Odsud běžecké pole vyrazí směrem k centru. Cíl je na Horním náměstí. Účast přislíbili někteří elitní čeští běžci. A to například účastníci nedávného evropského šampionátu v Berlíně Simona Vrzalová anebo Lukáš Hodboď.

„Jedná se o velmi kvalitní závodníky. Kromě nich musím z naší špičky zmínit ještě Jana Friše. Zajímavostí je, že kromě profesionálních nebo amatérských běžců se přihlásilo na tři desítky tělesně postižených. Přitom ještě zmíním, že role startéra se zhostí handicapovaný kulturista Daniel Minster,“ poznamenal dále Jiří Sýkora.

Daniel Václavík usiluje o to, aby byl u nás uzákoněn zákaz vystupování zvířat v cirkusech. Po Opavě šíří petice, která se dotýká této problematiky.
Opavou začala kolovat petice za cirkusy bez zvířat

Dle něj není závod populární pouze mezi jednotlivci. Ve velké míře se totiž hlásí i rodinné či firemní týmy.

„Když si vzpomenu na první ročník, srovnání s letoškem vyznívá neskutečně. Poprvé startovalo okolo dvou set lidí a v následujících letech to skákalo po dvou stovkách nahoru. Nyní poběží více než tisíc běžců. Poděkování patří všem, kteří se na organizaci podílejí. Velký dík pak patří zejména mé dceři Lence a manželce Ivě. Pomáhají mi opravdu hodně,“ završil krátké povídání ředitel Opavské míle.

Na závěr ještě doplňme, že moderátorem celé akce bude znovu známý atletický odborník Štěpán Škorpil.

Joel Kayamba - Ilustrační foto
Joel Kayamba o vítězném gólu Jablonci: Klidně zaplatím i deset tisíc. A rád
Geopark v Olomouci. Podobně bude zřejmě vypadat i ten vítkovský, zaměřený na horniny.
Vítkovští chtějí vybudovat unikátní geopark