Součástí rekonstrukce bylo řešení vnitřní úpravy tří pater chirurgie a vybudování přístavby, ve které jsou prostory pro sesterny, vyšetřovny a pracoviště lékařů. Pokoje byly rozšířeny o původní balkony, každý má své sociální zázemí a vznikly i nadstandardní pokoje. Pavilon má nové rozvody elektřiny, vody, odpadů, sádrokartonové podhledy, získal bezpečnostní protipožární systém s únikovým schodištěm a změny se dočkala též jeho fasáda.
„V areálu máme rekonstruovanou další budovu, která je pacientům plně k dispozici v moderním a příjemném provedení. jsem rád i za náš zdravotnický personál, že má ještě lepší podmínky pro svou práci, plně si je zaslouží. Těší mě, že se rekonstrukce mohla uskutečnit,” nešetří chválou ředitel nemocnice Karel Siebert.
Oprava pavilonu za zhruba 65 milionů korun patří k významným investicím Slezské nemocnice, Výsledkem je moderní a špičkově vybavené pracoviště. Náklady pokryla z části evropská dotace. Nemocnice na projekt získala z programu REACT EU 28 milionů korun, dalšími 17 miliony přispěl Moravskoslezský kraj a zbylých 20 milionů uhradila nemocnice z vlastních zdrojů.
Pohled do historie opavské nemocnice
Původní pavilon, ve kterém dnes chirurgie sídlí, byl postavený v roce 1909 a tehdy sloužil jako ošetřovací ústav pro dlouhodobě nemocné. V roce 1922 byl rekonstruován na léčbu pacientů s tuberkulózou a během druhé světové války byl poničený.
Po ní se dočkal obnovy a v roce 1950 bylo přistavěno západní křídlo budovy. Současně v něm byl zahájený provoz chirurgického oddělení, o padesát let později se budova chirurgie stala součástí nově postaveného komplexu pavilonu V, sloužícího pro všechny operační obory. V roce 2012 proběhlo v rámci revitalizace zateplení historické části budovy v místech, kde se nachází chirurgie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT