Úhradová vyhláška pro příští rok proto počítá s tisícikorunovou bonifikací pro nemocnici, která pacienta od zdravotnické záchranné služby přijme. Dohodli se na tom zástupci segmentu zdravotnických záchranných služeb a zdravotních pojišťoven v rámci dohodovacího řízení ve snaze předejít případům, kdy pacienta nechce přijmout žádná nemocnice v jeho okolí. S opavskou Slezskou nemocnicí záchranáři, přivážející pacienty k hospitalizacím, problémy nemají. Dovezení pacienti bývají až na výjimky přijati.

„V mimořádných situacích, například během chřipkové epidemie, kdy hospitalizace není pro kapacitní důvod možná, mohou být pacienti převezeni do sesterské nemocnice v Krnově. Pokud lékař zjistí, že zdravotní stav přivezeného vyžaduje péči vyššího pracoviště, bývá posílaný do Fakultní nemocnice v Ostravě nebo Olomouci,“ přibližuje situaci v opavské nemocnici mluvčí Jiří Krušina.

Podobný názor má i mluvčí opavské záchranné služby Lukáš Humpl.

„Slezská nemocnice nám pacienty bere. Jde o jediné spádové zařízení, a proto ani nemáme na výběr. Někdy se však stane, že pacient nutně potřebuje vyšetření na přístroji, který má aktuálně mimo provoz. V takovém případě ho vezeme rovnou do další nejbližší nemocnice, která je v Krnově nebo v Ostravě,“ říká Lukáš Humpl.

Někdy se také stane, že sanitka veze pacienta na konkrétní oddělení opavské nemocnice, například na ARO, a výjimečně tam není volné žádné lůžko.

„To řešíme tak, že pacienta, zajištěného v sanitce na přístrojích, převážíme na nejbližší vhodné pracoviště. Chci však zdůraznit, že jde o skutečně výjimečné případy, ohlašované vždy předem, takže posádka sanitky už během transportu ví, do které nemocnice má zamířit,“ dodává Lukáš Humpl.