Magistrát s provozovatelem Domu umění, jímž je občanské sdružení Bludný kámen, připravil novou smlouvu. Uzavře ji s Bludným kamenem nedávno vzniklá Opavská kulturní organizace (OKO). „Stará smlouva si zasluhovala důkladnou revizi. Myslím, že byla nevýhodná nejen pro město, ale i pro občanské sdružení Bludný kámen,“ míní primátor Zbyněk Stanjura (ODS). Nový dokument kromě jiného přesněji vymezuje povinnosti smluvních stran.

OKO bude rozhodovat o výstavním plánu Domu umění, přičemž výstavy pro letošní rok již schválila. Vedení města zdůvodňuje zásah do programu Domu umění hlavně tím, že je financován z městských peněz. „Debatu vedeme proto, že město na jeho provoz přispívá. Pokud by sehnal Bludný kámen finanční prostředky jinde, pak není o čem diskutovat. V této situaci by však vedení města mělo vědět, co se za veřejné peníze vystavuje,“ uvedl Stanjura. Jak hodnotí novou smlouvu předseda o. s. Bludný kámen Martin Klimeš?

„Považuji ji za kostrbatou cestu, jak pokračovat ve výstavní činnosti DUi v letošním roce. Netajím se tím, že k ní mám velké výhrady. Je to především formulace nového ducha činnosti Domu uměni, se kterým mohu souhlasit jen s obtížemi,“ dodal Klimeš. Jak probíhaly vzájemné konzultace výstavního plánu? „Bludný kámen připravil plán, který by mohl být ozdobou každé významnější galerie zabývající se současným uměním,“ uvedl Klimeš.

Ten však podle něj přijat ředitelkou OKO Irenou Šindlerovou nebyl stejně jako následující kompromisní návrh. „Nakonec jsme se dohodli vzhledem k redukované dotaci proDUna letošní rok na okleštěném původním programu, bohužel, většinou ochuzeném o to provokující, mladé a experimentální,“ uvedl Martin Klimeš.