VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavská rarita: druhý kus má pouze muzeum v Londýně

Opava – Pro novoroční blahopřání do nastávajícího roku 2010 si vedení Slezského zemského muzea v Opavě zvolilo jeden z nejvzácnějších a také nejpůsobivějších skvostů uchovávaných v numismatické kolekci této instituce – Svatotrojiční medaili z roku 1569.

28.12.2009
SDÍLEJ:

Opavská Svatotrojiční medaile Hanse Reinharta staršího z roku 1569.Foto: Luděk Wünsch

Jejím autorem je jeden z významných tvůrců renesančních medailí Hans Reinhart starší, který svým pojetím převážně náboženských motivů, stejně jako i svojí rozsáhlou tvorbou ovlivnil celou řadu dalších, především krušnohorských tvůrců medailí.

Svatotrojiční medaile z roku 1569 pochází z původních sbírek Gymnazijního muzea v Opavě, kam ji v roce 1871 věnoval Benedikt Heinrich z Pöllaubergu, kde působil jako duchovní při farním kostele.

Jaká však byla pouť tohoto daru ze známého, a dodnes vyhledávaného poutního místa ve východním Štýrsku do Opavy, či jaké tu byly vazby, které se staly podnětem k vzácnému obdarování muzea, se zatím zjistit nepodařilo.

Medaili poprvé několika málo větami vzpomíná v roce 1908 někdejší ředitel muzea E. Wilhelm Braun, a to v souvislosti s jejím autorstvím, neboť signování medailí HR (tedy začátečními písmeny tvůrce) způsobilo v řadě minulých decennií četné nesrovnalosti, které přetrvávaly do té doby, než byly počátkem 20. století tyto tzv. „Moritzgroschen“ definitivně připsány H. Reinhartovi staršímu.

Hans Reinhart byl původně vyučen truhlářem a řezbářem. Některé prameny uvádí, že snad byl dokonce i žákem Lucase Cranacha. Neví se, kdy se přesně narodil, ale předpokladem je, že to bylo někdy kolem roku 1500, patrně v Drážďanech.

V roce 1539 získává městská práva v Lipsku, a poté působí ve službách kurfiřta Johanna Friedricha Saského. Řadu zakázek zhotovuje rovněž pro v Halle sídlícího kardinála Albrechta Braniborského.

Jako vyučený řezbář zhotovuje dřevěné sochy, řezby a realizuje řadu portrétních medailí.

V roce 1538 je v listinných materiálech podchycen „truhlář Hans“ (vedený jako zaměstnanec kardinála Albrechta Braniborského), který pro nově budovaný klášter v Halle vyzdobil pozoruhodnými řezbami a skvostným táflováním, to vše provedeno podle vlastních osobitě pojatých návrhů a nákresů, jeden z tamních reprezentativních sálů.

Přichází však rok 1541 a Reinhart se dostává do ostrého sporu se zlatnickým cechem. Není divu. Narušil přísně stanovené regule cechu, a vedle medailí zhotovoval na zakázku rovněž různě náročně zdobené spony, opasky a lžíce.

U cechů soustřeďujících řemeslníky, kteří se zabývali zpracováním kovů (jako byli kupříkladu výrobci svícnů, nožů, závaží, spon, ale také rolniček či obyčejných píp k sudům), byla výuční doba stanovena většinou na čtyři až šest let.

A tak, aby mohl být Reinhart přijat do cechu, musel i on absolvovat učební léta.

Již v roce 1547 zhotovuje mistrovský kus a je přijat jako mistr do zlatnického cechu. Má prosperující dílnu a nyní i on vychovává další následovníky. Mezi jeho nejznámější díla patří od čtyřicátých let 16. století právě Svatotrojiční medaile kurfiřta Mořice Saského, v literatuře označované jako „Moritzgroschen“.

Kolem roku 1544 je jich podchyceno dokonce hned několik. Kusy z pozdějších let jsou však vzácné, a z roku 1569 známe pouze medaile dvě. Jednu z nich má ve svém majetku Victoria & Albert Muzeum v Londýně, specializující se na aplikované a dekorativní umění.

Druhý exemplář se nachází ve sbírkách opavského muzea.

Přestože oba kusy – jak londýnský, tak opavský, náleží témuž roku, je při bližším zkoumání zřejmé, že medailér Hans Reinhart, který si předlohy pro své medaile řezal nejprve do dřeva, se u „opavské medaile“ uchýlil přece jen k několika odlišnostem.

A tak lze tuto vzácnou, jemně cizelovanou medaili považovat v tomto směru za zřejmý unikát.

Věra Michnová

28.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA sk. C (rozvoz výsekového masa). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Karel Klemens, tel. 602 536 723, e-mail: jatky.melc@seznam.cz, vzdělání nerozhoduje, jednosměnný provoz, nástup IHNED, mzda 20 000 - 25 000 Kč. Pracoviště: Jaroslava klemensová - pracoviště jatky - melč, 747 84 Melč. Informace: Karel Klemens, +420 602 536 723.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Moravcová Zuzana. Požadované materiály zašlete písemně nebo emailem nejpozději do 4.6. 2018 na adresu: Slezská univerzita v Opavě, sekretariát kvestora, p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, e-mail: zuzana.moravcova@slu.cz, VŠ právního zaměření, výborná znalost právních předpisů ČR a praktická schopnost její aplikace (obchodní vztahy, pracovní právo, zadávání veřejných zakázek, atd.); praxe v oblasti práva souvisejícího s činností veřejných vysokých škol nebo orgánů veřejné správy výhodou; zkušenost s vytvářením metodiky a tvorbou vnitřních norem výhodou; dobrá uživatelská znalost softwaru MS OFFICE (Word, Excel, Outlook); znalost ASPI nebo obdobného SW výhodou; samostatnost, rozhodnost, důslednost, systémové myšlení, organizační a komunikační schopnosti, týmová spolupráce., Pracoviště Opava, nástup možný ihned po ukončení výběrového řízení, pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok s předpokladem prodloužení na dobu neurčitou., Požadované doklady: přihláška k výběrovému řízení včetně udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů (vzor ke stažení na http://www.slu.cz/slu/cz/uredni-deska/volna-pracovni-mista), profesní životopis, včetně údajů o odborných znalostech a dovednostech, kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. , Upozornění: Zařazení zaměstnance do výběrového řízení je podmíněno udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů uvedených v přiložených materiálech ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely výběrového řízení. Tyto údaje nebudou zpřístupněny či sdělovány žádným osobám a nebudou použity k jinému, než výše uvedenému účelu. Pokud s uchazečem nebude uzavřen pracovní poměr, materiály zaslané do výběrového řízení mu budou vráceny zpět; v případě, že se takto zaslané materiály vrátí univerzitě prostřednictvím poštovní služby zpět jako nevyzvednutá zásilka, budou bezprostředně poté skartovány. , Náplň práce:, samostatné zajišťování standardní právní agendy, metodické řízení právních souvislostí běžných činností univerzity a poskytování součinnosti při tvorbě a aktualizaci vnitřních předpisů a norem.. Pracoviště: Slezská univerzita v opavě, Na Rybníčku, č.p. 626, 746 01 Opava 1. Informace: Zuzana Moravcová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 130 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Liebertzová Pavla, tel.: 606 333 112 - volejte po - pá: 8:00 - 15:00 hod., e-mail: s.bernardi@bohemiaplus.cz. Pro informování ohledně prac. místa volat na uvedený telefon. Nechodit na pobočku!, Požadujeme: příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! , Pracoviště:Kravaře, nástup: ihned.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - penny market kravaře, Opavská, č.p. 3376, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Technoparty se na Hadince konají pravidelně každým rokem.

Na Hadince odstartovala technoparty

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám program fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku pro tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT