VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavská věznice napravuje hříšníky ve městě už celých sto dvacet let

Opava - Od konce 16. století byli provinilci trestáni v městské šatlavě umístěné ve sklepení radnice. Městská věznice pro všechny trestance s výjimkou nejtěžších zločinců byla zřízena až v roce 1739 na Masařské ulici.

26.1.2009
SDÍLEJ:

Objekt věznice na Krnovksé ulici vznikl z vojenské věznice. Foto: Sborník ke 120. výročí věznice

Její prostor se postupně zvětšoval o další objekty, ale bylo to stále provizorní řešení ve městě, které bylo metropolí Slezska. Historie opavské věznice se začala psát od 31. prosince 1888 a její areál tvořila kromě vězeňské budovy i vězeňská nemocnice a skladiště, původně projektované jako hasičský depot včetně oddělené umrlčí komory.

Mariáš si vězni nezahráli

Věznice nebyla trestnicí a odsouzenci si v ní odpykávali tresty většinou do jednoho a maximálně do tří let, tedy za krádeže, zpronevěru, podvod, spoluvinu při loupeži nebo za násilné smilstvo. Domácí řád zahrnoval mimo jiné povinné školní vyučování a bohoslužby pro mladistvé odsouzence do 18 let.

K zapovězeným předmětům patřily kromě nožů například také karty, hrací kostky, sirky, dýmky nebo peníze. Odsouzení mívali letní budíček v 6 a večerku ve 20.30 hodin. V zimě vstávali v 7 a lehali si v 19.30 hodin.

Strážci museli uvězněným důsledně vykat

Dozorci chodili ve službě ve stejnokroji a vězněným důsledně vykali. Jako osobní zbraň nosili šavli, ale ve službě mohli být ozbrojeni i střelnou zbraní. Oženit se mohli jen se svolením představeného, kterým byl prezident soudu nebo ředitel věznice.

Měli nárok na čtrnáctidenní dovolenou v kalendářním roce, na ubytování ve služebním traktu věznice a nesměli být členy žádné politické strany. Dozorkyně přicházely do věznice až na počátku 20, století a musely být bezdětné.

Provdání nebo otěhotnění bylo důvodem k rozvázání služebního poměru. Zájemkyně nesměly mít méně než 24 a víc než 30 let a nesměly být také v příbuzenském poměru k úředníkům nebo dozorcům ve věznici, kde měly pracovat. Dozorkyně měly rovněž nárok na čtrnáctidenní dovolenou a odsouzeným vykaly.

Jako služební zbraň používaly gumový obušek, který však směly užít jen v případě sebeobrany. Za první republiky bylo dozorkyň málo a při osobních prohlídkách odsouzených žen vypomáhaly manželky dozorců nebo „spolehlivé trestanky“.

Odsouzení museli ve věznici pracovat

Pracovní povinnost se vztahovala pouze na už odsouzené pachatele trestných činů, kdežto vyšetřovanci a političtí vězni pracovat nemuseli. Někteří trestanci byli zaměstnáni ve vězeňské kuchyni, pekárně, zahradě a v dalších pomocných pracích souvisejících s chodem věznice.

Jiní pracovali v řemeslnických dílnách a jejich výrobky sloužily pro potřeby justičních nebo vojenských zaměstnanců. Starší, nemocní nebo jinak nemohoucí odsouzení drali peří, lepili sáčky a navlékali korálky, venkovní práce bývaly určeny mladším trestancům z venkova. V opavské věznici vykonávali odsouzení nejdříve jen režijní práce, později lepili sáčky a drali peří.

Od roku 1919 jim přibyly opravy vojenských pytlů i látání vojenského prádla. Při praní bylo zakázáno používání žíravin, vodního skla, bělicích prostředků nebo ostrých kartáčů. Řemeslnické dílny přibyly ve věznici do roku 1929 a v dalším roce ještě litografická dílna s písárnou.

Vězni rozhodně nežili o chlebu a vodě

Klasickými potravinami ve věznici byl chléb, káva z náhražky, polévka, brambory a luštěniny. Pátek byl dnem přísného půstu. Od roku 1921 byl zaveden jednotný vězeňský jídelníček, ve kterém se pokrm v týdnu nesměl opakovat.

Správce věznice musel jídlo denně ochutnávat a porce namátkově vážit. Maso bylo jen dvakrát týdne v poledne a navíc také 1. května, 28. října, na Boží hod vánoční, velikonoční a svatodušní. Pětkrát týdně měli maso jen těžce pracující vězni, kojící matky a nemocní tuberkulózou. Jídelníček byl rozšířen ve 30. letech minulého století.

Novodobá historie věznice začíná válečnou dobou

Od roku 1939 byla kapacita opavské věznice postupně rozšířena na 340 osob. Část cel byla vyčleněna pro potřeby gestapa, Zvláštního soudu a Úředního soudu. Odsouzení byli kromě běžné práce ve věznici nasazováni v továrnách a v lomech. Při osvobozovacích bojích nebyl objekt věznice výrazněji poškozen a po válce do něj přicházeli odsouzení za kolaboraci, zradu nebo za členství v říšskoněmeckých organizacích.

V letech 1945 až 1948 bylo v Opavě zahájeno řízení za tyto skutky ve zhruba 2 260 případech. Věznice byla kapacitně přetížená a scházeli dozorci. Na vězeňském dvoře bylo v letech 1946 až 1948 oběšeno patnáct lidí odsouzených opavským Mimořádným lidovým soudem. Už v květnu 1949 byly ve věznici rezervovány cely pro Státní bezpečnost.

V opavské věznici „seděl“ ministr vnitra

Z kasáren na Krnovské ulici vznikla po válce vojenská věznice, jejíž prostory od roku 1953 obsadili věznění technici. V 60. letech minulého století byla věznice na Olomoucké ulici určena odsouzeným ženám nejtěžší kategorie a věznice na Krnovské ulici sloužila do roku 1969 pro mužské vězně. Nejznámějším opavským vězněm se stal bývalý ministr vnitra a předseda vlády Rudolf Barák.

Odsouzen byl za sabotáž a rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví na 15 let. Muži pak byli vystřídáni mladistvými a opavská věznice se stala jediným nápravným ústavem pro mladistvé vězně na Moravě a druhým v republice.To přineslo zvýšené nároky na odborné vysokoškolské vzdělání personálu. Opavská věznice však byla už tehdy pozitivně vyhlášenou po celé republice a z nabídek na zaměstnání si mohla vybírat. Navázala i řadu externích kontaktů hlavně s Psychiatrickou léčebnou, se školskými zařízeními i s dalšími organizacemi.

(Čerpáno ze Sborníku ke 120. výročí věznice v Opavě – Jak se žilo za mřížemi, autoři Pavel Šrámek, Petr Prasek a Dagmar Slaná.)

Autor: Jitka Hrušková

26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Dynamo České Budějovice – Slezský FC Opava 2:1
1 26

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

BK Opava – BK Armex Děčín 87:71
1 26

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

OBRAZEM: Herečka Dana Morávková přijela na módní přehlídku

Herečka Dana Morávková zavítala ve čtvrtek vpodvečer do Opavy. Důvodem byla módní přehlídka na Ostrožné ulici.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení