Do Pelhřimova se začátkem dubna sjelo hodně povolaných, ale vyvolených už bylo málo. V konkurenci dvaatřiceti soutěžících skončila Opavanka na prestižním třením místě, a stala se tak třetí nejlepší prodavačkou roku.

V teoretické části musela zvládnout testy z ekonomiky, z obchodního provozu, z angličtiny, ze všeobecných znalostí i z obchodních počtů. V praktické části musela zhotovit návrh na velikonoční poutač, předvést obsluhu pokladny a také co nejpřesnější odhad váhy zboží. Pouhé tři body, které ji dělily od vítězství, mrzí dívku dodnes.

„Ztratila jsem je při odhadu váhy zboží, který jsem ještě nikdy nedělala, a při obsluze pokladny. Jsem z Teska zvyklá na moderní přístroj, kdežto soutěžní pokladna byla zastaralá a nikdy předtím jsem s ní do kontaktu nepřišla,“ říká Jana s povzdechem.

Její představy se původně točily kolem desátého místa, a proto má z výsledku i tak obrovskou radost. Připomínat jí ho bude radiobudík, který za třetí místo dostala.

Letos ji čeká závěrečná zkouška a maturitu si chce doplnit studiem Masarykovy střední zemědělské školy v oboru Podnikání. Úspěchem v soutěži dostala potřebnou sebedůvěru. „Pokud ještě někdy dostanu nějakou soutěžní šanci, rozhodně ji nepustím. Za svůj výsledek hodně vděčím svým mistrovým, protože paní Lichnovská, Vehovská a Olšová mi věnovaly maximální pozornost i na úkor svého volna,“ dodává vděčná žákyně.

Radost má i ředitel školy Josef Vilímec. „Soutěže se účastníme pokaždé, ale nikdy jsme se tak vysoko nedostali. Mít mezi svými žáky třetí nejlepší prodavačku roku v republice je prostě skvělé,“ netají se ředitel Vilímec spokojeností.