Díky této výstavě se mohou kolemjdoucí seznámit s výtvarným oborem ZUŠ, jeho pedagogy, stylem práce i výuky. Expozice také odpoví na otázky jako: Je to škola, nebo kroužek? Zvoní tu na přestávky? Dostanu vysvědčení? Pro koho je výtvarka určená? Co mi dá do života? Udělá ze mě umělce? Může být chyba kamarád?

Uvnitř Slezského bylinářství v Opavě. Foto: archiv Slezského bylinářství
Kopřiva či pampeliška? V opavském bylinářství poradí, čím se pročistit po zimě

„Osm učitelů, osm přístupů, osm cest do světa umění. Vydejte se po těchto cestách prostřednictvím výstavy Pojď na výtvarku alespoň na krátkou procházku. Možná bude rychlá a půjde jen o letmé setkání, možná se vám zalíbí natolik, že na ní strávíte mnohem delší čas, než jste původně měli v plánu, a možná vás vybraná cesta pohltí tak moc, že z procházky bude celodenní túra. A možná se na vybranou cestu budete chtít vracet opakovaně, prozkoumávat ji víc a víc, až vám nakonec nezbyde nic jiného, než se přihlásit do ZUŠ a jít do výtvarky každý týden. A třeba i několikrát…,“ zve na výstavu Lenka Lazarová, autorka průvodního textu k Pojď na výtvarku.

Výstava Krása secese je pastvou pro oči i duši.
Muzeum Hlučínska ukazuje návštěvníkům půvab secese

Expozice nabídne komplexní pohled na výtvarný obor ZUŠ Opava. Návštěvníci se seznámí s jednotlivými pedagogy, jejich postoji, pedagogickými názory a východisky, a také s tématy i technikami, se kterými se na výtvarném oboru pracuje. Fotografie a texty umožní divákům nahlédnout do výuky, prohlédnout si proces tvorby i jeho výsledky.

Prostor pro vyjádření dostali také „anonymní“ absolventi, tedy ti, kteří se sice neproslavili jako třeba Marie Lukáčová, Matěj a Jakub Frankovi nebo Aleš Zapletal, ale kterým se výtvarný obor zaryl pod kůži a zanechal v nich hluboké vzpomínky.

Výstava vznikla ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, potrvá od 18. dubna do 2. června a je volně přístupná.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Exotika přímo z ostravského letiště! Thajsko a Mauricius již brzy v nabídce

Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň