Všechno začalo v opavské nemocnici před dvěma lety laparoskopickou operací žlučníku. „Po ní jsem v noci potřebovala jít na WC a sestry jsem se nemohla dozvonit. Vstala jsem z postele, ale přemohla mne slabost. Upadla jsem a při pádu jsem narazila hlavou na hranu postele, pak jsem upadla do bezvědomí,“ vzpomíná paní Sněhotová.

Po nalezení byla hned převezena do Fakultní nemocnice v Ostravě k operaci mozku, po které zůstala dál v bezvědomí. Za dalších osm dní označili tamní lékaři její stav za neslučitelný se životem a zavolali její příbuzné k rozloučení, než ji odpojí od přístrojů.

„Přijelo nás šestnáct a zdravotníci po nás chtěli souhlas k odpojení manželky. Já jsem ho nedal, dcery také odmítly matku opustit a proto odpojena nebyla,“ říká pacientčin manžel.

Ostravští zdravotníci si nad pro ně beznadějnou pacientkou umyli ruce a ještě v tu samou noc ji nechali převézt na opavské ARO, kde v bezvědomí strávila na přístrojích další tři týdny.

„Postupně jsme jí snižovali množství léků a paní se nám k naší radosti začala probouzet,“ konstatuje primář ARO Martin Hudymač. Po konečném probuzení strávila paní Sněhotová ještě zhruba čtrnáct dní na centrální JIP a potom absolvovala rehabilitaci v Krnově. Po návratu domů se znovu učila chodit a dnes je až na některé problémy, hlavně s viděním, v pořádku a užívá si plnohodnotného života.

„Nemám ani dost slov k tomu, abych vyjádřila svou vděčnost lékařům a sestrám opavského ARO za jejich obětavou péči. Kdyby byla ostatní oddělení na stejné úrovni, dostala by se Slezská nemocnice na republikovou špici,“ míní vděčná pacientka.

Oddělením ARO prošly za padesát let jeho existence už tisíce pacientů. Jeho hlavním úkolem je poskytovat komplexní resuscitační a intenzivní péči lidem, ohroženým selháním vitálních funkcí na životě. Erudovaný tým lékařů a sester zajišťuje chod tří odborných ambulancí. „Velmi úzce spolupracujeme s jednotkami intenzivní péče dalších oddělení nemocnice i s Rychlou záchrannou službou Moravskoslezského kraje,“ dodává primář Hudymač.

„Děkuji všem dřívějším i současným zaměstnancům ARO za záchranu života mnoha pacientů. Tým ARO patří do první linie medicíny,“ říká ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.