Původně se opavští muži mohli v letech 1875 až 1895 koupat na plovárně v Mlýnské strouze a po jejím zničení měli už společně se ženami k dispozici koupaliště v Rybářské ulici. V roce 1929 město vyhlásilo soutěž na stavbu nového městského koupaliště a vyhrál ji opavský architekt Otto Reichner. Podařilo se mu vytvořit na svou dobu výborně řešené a velkoryse koncipované dílo. Jeho projekt počítal s návštěvou až tří tisíc lidí na celkové ploše 24 000 čtverečních metrů. Stavět se začal v roce 1930 a první návštěvníky přivítal areál koncem června příštího roku. Stavba město přišla na úctyhodných 4 859 331 korun a výsledek tomu rozhodně odpovídal.

Koupaliště mělo svým návštěvníkům co nabídnout. Kromě hlavní budovy a plaveckého i neplaveckého bazénu s brouzdalištěm měli zájemci k dispozici i skokanské můstky a tribunu ke sledování plaveckých závodů. Kavárna nabízela posezení u kávy a sladkostí, písečná pláž slunění a hudební pavilonek zase poslech hudby. Dámy mohly kromě koupání a slunění využívat služby kadeřnického a masérského salonu a u dětského bazénku se zachovala mramorová socha vodníka, vytvořena Josefem Obethem.

Bazén se rekonstrukce dočkal v roce 1996. Historická budova se sluneční terasou, která prošla rekonstrukcí v roce 2007, je architektonicky ceněná funkcionalistická stavba, stále připomínající doby dávno minulé. Koupališti však postupně přibývaly nové atrakce, odpovídající současným požadavkům. Návštěvníci mohou nyní využívat dva tobogany, hřiště na plážový volejbal, minigolf, šatny ve stylu třicátých let, sprchy, toalety, přihřívanou vodu v bazénu. Menší děti mají k dovádění hřiště, aqua zorbing, skákací hrad i trampolínu, větší najdou zábavu při vodním fotbálku a vrcholem současných požadavků je bezplatné připojení k wifi. Do areálu se vrátil už zmíněný hudební pavilonek jako replika původního, zhotovený byl podle dobových fotografií.