Jediné, co do re-use centra nepatří jsou poškozené nebo nefunkční věci a dále domácí elektronika a jiná elektrozařízení, oblečení, obuv, čalouněný nábytek, matrace, peřiny, plyšové hračky nebo koberce. Jinak se fantazii meze vůbec nekladou. Princip je jednoduchý. Pokud mají lidé doma předměty, které už nepotřebují, chtějí se jich zbavit, ale nevyhazovat je, pak je odnesou do opavského re-use centra. Jedinou podmínkou je, aby byly věci neponičené a aby fungovaly. A přímo v policích centra už si je třeba vyhlédne někdo další.

Ilustrační foto.
V Dolním Benešově se při nehodě zranili dva senioři, vrtulník se musel vracet

„Re-use centrum se určitě osvědčilo. Ve dnech, kdy bylo otevřeno, tam byl neustálý pohyb, lidé si sem našli cestu. Celkový počet přinesených věcí neznáme, ale největší zájem byl o různé skříňky, poličky, knihy a kuchyňské nádobí,“ prozrazuje Deníku provozně-technický náměstek opavských technických služeb (TS) Opava Martin Girášek. Právě TS totiž centrum provozují, nachází se koneckonců ve zmíněném areálu jaktařského sběrného dvora. „Na žádnou kuriozitu jsme asi nenarazili, možná to bude i tím, že zatím byl provoz jen takový krátký, takže se přinášely spíše klasické věci,“ pokračuje.

Ilustrační foto.
Opava městem odpadků? Občané se bojí méně častých vývozů popelnic

Rostoucí popularitu re-use centra dokládá i fakt, že v zapečetěné pokladničce, kam Opavané vkládali své dobrovolné příspěvky za věci, které si z re-use odnesli, bylo po třech měsících téměř třicet tisíc korun. Tyto peníze poputují na výsadbu stromů a keřů ve městě. Pokladnička se do centra vrátí zase na jaře, kdy bude znovu zahájen i provoz re-use. „Systém zůstane stejný, lidé budou moci opět vhazovat dobrovolný příspěvek na výsadbu zeleně. Re-use centrum se znovu otevře se zahájením letního provozu sběrného dvora,“ dodává Martin Girášek. Termínem by měl být 15. březen.