Od 10 hodin je totiž kontrolovala historicky první opavská česko-polská policejní hlídka. „Dnes jde o jakési seznámení s Opavou, nicméně jedná se o regulérní výkon služby,“ uvedl na bývalém hraničním přechodu Wiechowice–Palhanec opavský policista Josef Skotnica při včerejším slavnostním zahájení společných hlídek s tím, že během první služby si dvě vytvořené hlídky obhlídnou některá problémová místa, jako jsou například parkoviště u opavských supermarketů, nebo se podívají na opavskou policejní služebnu.

Major Josef Skotnica, který za výkon společné služby na naší straně hranic zodpovídá, upřesňuje, že polští policisté se u nás musí řídit našimi zákony. „Například zbraň a donucovací prostředky můžou použít jen v případech, kdy to dovoluje náš právní řád.“ Mezinárodních česko-polských hlídek se Opava dočkala téměř na den přesně dva měsíce poté, co podobné hlídky zasahují při běžných i rizikových situacích na Hlučínsku.

„Společné česko-polské hlídky se za ty dva měsíce ukázaly jako bezproblémové a přínosné,“ vysvětlil ředitel opavské policie Zdeněk Mohyla, proč se v podobném, jak před časem uvedl, dosud nevyzkoušeném experimentu rozhodli na Opavsku pokračovat.

Oproti Hlučínsku, kde slouží policisté z vojvodství Ratibořského, spolupracuje opavská policie s vojvodstvím Opolským. Polské strážce zákona například z obcí Kietrz a Branice můžete od 1. května vídat vedle našich policistů v Opavě, Velkých Heralticích a Kravařích. Čeští policisté naopak budou strážit dodržování zákona na sousedním území opolského vojvodství.