První desítky zbrusu nových autobusů vyrazí na silnice Opavska a Vítkovska poprvé v sobotu 8. června. Nový dopravce ČSAD Vsetín, který zvítězil v soutěži na provozovatele linkové autobusové dopravy během příštích deseti let, investoval do nákupu moderních vozů téměř půl miliardy korun. Všechny budou mít ekologický pohon na stlačený zemní plyn (CNG).

Nové skutečnosti vyvolaly u dojíždějících jisté obavy, v Opavě ani ve Vítkově navíc není plnička CNG. „Jezdím autobusem do práce a z práce každý den, neumím si představit, jak budou v dopravní špičce řidiči stíhat přejíždět celé město, slyšela jsem totiž, že nemají zázemí, ale nevím, co je na tom pravdy,“ líčí své pochybnosti zákaznice Eva Strkáčová.

Dle informací tiskového mluvčího ČSAD Vsetín Miroslava Slaného nejsou obavy na místě. „Co se týče plniček CNG, ty opravdu v Opavě a ve Vítkově nejsou, ze začátku to bude náročnější, ale máme zajištěno plnění na přechodnou dobu v jiných okolních městech, například v Krnově, Ostravě a Olomouci. Nicméně plničky jak v Opavě, tak ve Vítkově vybudujeme, vše je již připraveno k odsouhlasení,“ sdělil Slaný s tím, že depo je opatřeno také a bude se nacházet v Komárovské ulici v areálu Strojně dopravních služeb. Problémy nebudou mít ani při zajištění dostatku řidičů. „Jsme součástí velké dopravní skupiny, která disponuje více než čtrnácti sty autobusy a sedmnácti sty řidiči. Dokážeme je v rámci skupiny postupně přeskupit podle toho, ve kterých soutěžích uspějeme a ve kterých naopak ne,“ doplnil Slaný.

Nemění se ceny jízdného, zůstává rovněž karta ODIS. Několik významných změn však na cestující čeká. Zvýší se frekvence spojů a zlepší se také spojení s okolními městy. Především o víkendech a ve večerních hodinách bude doprava posílena. „Všechny autobusy jsou nízkopodlažní, jsou vybaveny informačním panelem i povelovým systémem pro nevidomé. Ve všech vozech je klimatizace. Nové autobusy nabídnou také připojení k Wi-Fi síti nebo bezplatné nabíječky na mobilní telefony,“ vyjmenoval tiskový mluvčí ČSAD Vsetín. Moderní odbavovací systém umožní platit několika různými způsoby, včetně bezkontaktní platební karty či zakoupenou jízdenkou v internetovém e-shopu.

Kraj by měl navíc ušetřit. „Jsme levnější, dokážeme uspořit na nákladech,“ uzavírá Miroslav Slaný.

OSLAVY 1. máje v Opavě, rok 1963.
SERIÁL DENÍKU: Jak jsme žili na Opavsku - Jaktař