Jak zmínil Jakub Němec z agentury Salanga, která tuto akci pořádá, Zátěžový výcvik má studentům pomoci připravit se na zvládnutí velmi náročných podmínek, které panují na většině zahraničních humanitárních misích.

„V rámci Zátěžového výcviku mají budoucí humanitární pracovníci možnost přijít do kontaktu s různými náročnými situacemi, jako je například minové nebezpečí, kontakt s ozbrojenými silami, psychické i fyzické vypětí, nedostatek jídla, vody a spánku a v neposlední řadě také spolupráce uvnitř týmu,“ uvedl Jakub Němec.

Nedílnou součástí výcviku je i zdravotní příprava. „Humanitární pracovníci jsou mnohdy odkázáni pouze sami na sebe a musí být tedy schopni poskytnout první pomoc nejen svým kolegům na misi, ale také sami sobě. Proto v rámci výcviku věnujeme první pomoci dost času,“ zmínil a dodal: „Studenti si nejprve teoreticky osvěží své znalosti první pomoci a následně je pro ně nachystána realistická simulace v podání odborníků ze sdružení Codrys. Záchranu a ošetření zraněných si letos účastníci vyzkoušeli v prostorách zříceniny hradu Vikštejn.“

Celý výcvik slouží nejen jako příprava studentů humanitární práce k jejich budoucím pracovním úkolům, ale také je připravuje na tříměsíční praxe, na které studenti vyjíždí přímo do terénu, mnohdy do rozvojových zemí. Na Zátěžovém výcviku se podílí odborníci z humanitární praxe i z bezpečnostních sborů České republiky, tedy hasičské záchranné sbory, Policie České republiky a Armáda České republiky.