Rybníček: rekonstrukce za 149 milionů

Kulturní dům Na Rybníčku v Opavě patří mezi ty budovy, které dostaly šanci na opravu. Zhruba před měsícem začala jeho postupná rekonstrukce, která bude trvat asi rok a půl. Redakci to řekl tiskový mluvčí opavské radnice Jan Šindler.

„Celkové náklady se budou pohybovat v řádu 149 milionů korun, přičemž významná část by měla být pokryta z dotací, které se městu podařilo získat v rámci Integrovaného plánu rozvoje města,“ nechal se slyšet Šindler s tím, že opravovat se bude celý dům a rekonstrukcí projde plášť budovy.

„Budou opraveny všechny elektrické, plynové, teplovodné a vodní rozvody. Opraví se a zkulturní velký sál v přízemí, změny čekají i malý sál v patře,“ pokračuje. Jak uvedl, hlavním cílem oprav je, aby měla Opava velký a důstojný sál s dostatečnou kapacitou pro pořádání plesů a tanečních kurzů, lekcí a akcí.

„Tomu se přizpůsobuje koncepce rekonstrukce, a proto je velký důraz kladen na podlahy, klimatizaci a odhlučnění. Architekti dopředu počítají se zátěží, která z plesů plyne,“ podotkl.

Sály budou mít podle něj po opravách vyšší kapacitu návštěvníků, než jaká je dnes. „Bude zde nový a komfortní mobiliář. Z hlediska hostů především židle a stoly, neopominutelné jsou sociální zařízení. Dům získá i odpovídají technické vybavení. Zkulturní se venkovní posezení,“ prozradil.

Lucie Orbanová

Z nemocnice U Rytířů bude padesát bytů

Budova bývalé nemocnice U Rytířů v centru Opavy se už brzy změní v moderní bytový dům. „Objekt bude rozdělen na tři samostatné bytové domy s vlastními čísly popisnými, vchody, a každý dům bude mít vlastní výtah. Dokončení první etapy je naplánováno už na konec března příštího roku, dokončení zbylých etap na následující měsíce,“ řekl Jan Kunz z realitní kanceláře Sting.

Jak dále uvedl, nabídka bytů bude velice rozmanitá, dispozičně od 2+kk až po 4+kk a s podlahovou plochou od 31 m² do 200 m². Využitím celé výšky bytu vzniknou galerie a patra, které zvýši využitelnost půdorysů jednotlivých bytů. Zařizovací předměty budou splňovat vyšší standard, odpovídající nejnovějším trendům v oblasti bydlení.

Na otázku redakce, zdali si bude moci byty dovolit i slabší sociální vrstva obyvatel, pak odpověděl: „Díky rozmanitosti bytů se dostanou ty nejlevnější byty pod jeden milion korun. Již v současné době evidujeme zájemce, kteří složili rezervaci a mají vybrané byty, které splňují požadavky na kvalitní bydlení v centru města.“

Prozradil rovněž, že většina těchto zájemců ocenila hlavně výjimečnost celého projektu a celkové architektonické pojetí celé přestavby. „Celkem by mělo vzniknout zhruba padesát bytů, záležet bude na dispozicích a poptávce klientů na velikost. Na začátku projektu lze i některé byty sloučit a vytvořit lepší dispozici,“ upřesnil Kunz s tím, že se jedná o ojedinělý projekt v rámci Opavy hlavně svou velikostí a umístěním v centru města.

„Pro toho, kdo hledá kvalitní bydlení v centru, v klidné části bez jakýchkoliv rušivých elementů, je určitě tento projekt velice zajímavý,“ míní Kunz. Problém by pak neměl být ani s parkovacími místy.

Veronika Schindlerová

Kobeřice rozhodly: Centrum chceme

Kobeřický obecní úřad se rozhodl využít nedávných volebních dní k uspořádání místního referenda. Jeho tématem byl opět záměr dostavby nedokončeného obchodním a komunitního centra, jehož nevábný železobetonový skelet je nehezkou památkou na velké plány před lety a dělá vrásky nejen vedení obce.

Již před časem se občané Kobeřic v dotazníkové anketě vyjadřovali k tomu, co by si v dostavěném centru představovali, a také k tomu, zda by měla dostavbu financovat sama obec, například s pomocí úvěru. 967 občanů, tedy 77,86 % z těch, kdo vyplnili svůj lístek, bylo pro to, aby ve stavbě našla své místo především pošta, část obecního úřadu, společenský sál a prostory pro poskytování komerčních služeb. 120 občanů pak bylo pro zbourání skeletu.

Dostavbě centra tak občané dali zelenou a úřad začal s přípravou akce. Letos v říjnu pak na základě zpracovaných projektů tentokrát dostali Kobeřičtí možnost definitivně rozhodnout, zda souhlasí s realizací stavby. Aby bylo referendum platné, muselo se jej zúčastnit alespoň 35% z 2 639 oprávněných občanů. Těch se nakonec vyslovilo 1 165 a své ANO uvedlo 766 z nich. Proti bylo 379 občanů.

„Protože k závaznosti referenda bylo potřeba 660 hlasů, rozhodnutí je závazné,“ konstatoval starosta Kobeřic Petr Kraut s tím, že na straně jedné je rád, že občané opakovaně vyjádřili souhlas s realizací této stavby, ale na straně druhé je škoda, že občané svými hlasy ve volbách podpořili odpůrce této stavby.

„Prakticky to znamená úplné zastavení projektu a de facto omezení společensko–kulturního rozvoje obce. Jsme jediná obec v okolí, která nemá svůj kulturní stánek. Rád bych se ale mýlil,“ soudí starosta.

Martin Kůs

Belaria se mění v centrum pro seniory

Čilý ruch panuje v těchto dnech kolem bývalého hotelu Belaria mezi Hradcem nad Moravicí a Žimrovicemi. Jak už dříve avizovala Anna Jasníková, ředitelka společnosti Kousek nebe, s. r. o. Litultovice, objekt, který její společnost a společnost Mofis Czech, s. r. o. koupily, se mění v pobytové zařízení pro seniory a rehabilitační centrum.

Celý projekt by měl navázat na již fungující bytový dům pro seniory se čtyřiadvacetihodinovou péčí, který společnost Kousek nebe provozuje právě v Litultovicích. Zprovozněním bývalého hotelu Belaria chce Kousek nebe své služby seniorům rozšířit. Neznamená to ale, že by litultovický dům nějak omezil na provozu.

„Litultovice jen nesplňovaly naše požadavky pro tento projekt, a proto jsme hledali jiný vhodný objekt,“ vyjádřila se ředitelka Anna Jasníková.

V porevolučním období má hotel Belaria zajímavou historii. Nejprve ho stát privatizoval a několik let jej provozoval opavský podnikatel Miloslav Pouba. V létě roku 2009 ale stát přehodnotil privatizaci bývalého majetku SSM a chtěl zpět některé z prodaných objektů. Fond dětí a mládeže údajně hotel prodal bez svolení Poslanecké sněmovny a Pouba jej musel vrátit do majetku státu.

Následně zůstal hotelový komplex dlouhé měsíce prázdný. Dvakrát se jej neúspěšně pokoušel Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodat v dražně. Uspěl až na třetí pokus, kdy jej koupily právě firmy Kousek nebe a Mofis Czech.

Martin Kůs

Co bude s bývalou porodnicí?

Opuštěná budova bývalé porodnice viditelně chátrá. Okna má rozbitá a kolem zatlučených dveří se povaluje plno odpadků. Patřila Moravskoslezskému kraji jako zřizovateli Slezské nemocnice, ale statutární město Opava o ni mělo velký zájem. Získalo ji včetně pozemku výměnou za volný objekt základní školy a doplatek. Opavské radní k tomu vedl záměr vybudovat z ní penzion pro důchodce.

Umístění objektu s rozlehlou zahranou v blízkosti obchodů, nemocnice i městské hromadné dopravy je pro tento účel ideální. Projektová dokumentace je už hotová a vyřízeno je i stavební povolení. Pro vysoké finanční nároky se teď město snaží najít vnější zdroje, které by stavbu financovaly. Budovu nechal v rozmezí let 1911 až 1912 postavit tehdejší ředitel zemské nemocnice Fritz Pendl jako soukromé sanatorium.

Jitka Hrušková

Využití kasáren je pořád v nedohlednu

Po zrušení základní vojenské služby zůstávají bývalé Dukelské kasárny prázdné. Armáda převedla areál v účetní hodnotě 68 milionů korun bezplatně na statutární město Opavu, ale převod nespojila z žádnými omezujícími podmínkami. Do představ města o využití areálu od začátku patří vzdělávací záměr, spojený s projektem na podporu vzniku vysokoškolského vzdělávacího zařízení.

„Mezinárodní program Repair by městu mohl otevřít cestu k dotacím. Finanční náklady na proměnu areálu se pohybují v řádech nad miliardou korun, a to se bez vysokých dotací nebo soukromého investora neobejde,“ přibližuje stávající situaci mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler. To znamená, že časový horizont využití kasáren bude po skončení programu Repair záviset na podmínkách dotací a na zájmu investorů.

Jitka Hrušková

Kino Elektra již několik let nehraje, ale stále nabízí ve svých vývěskách promítané filmy.

Budovou bez naděje je také objekt bývalé Karnoly.

Bývalá ubytovna na Janské ulici chátrá před očima.

Janské Koupele jsou smutná kapitola sama pro sebe.