Problém s kapacitou hřbitovů se dotýká také měst a obcí v okrese Opava. Někde již s rozšiřováním začali, jinde se čeká na potřebné dokumenty a vše je zatím v řešení. Jednou z obcí, kde by mělo k navýšení počtu hrobových míst dojít, jsou Stěbořice. „V tuto chvíli je náš hřbitov na hranici své kapacity a uvažujeme o koupi pozemku k rozšíření. Čekali jsme ještě do konce loňského roku, kdy končily desetileté smlouvy nájemcům hrobů, zda je budou prodlužovat, či ne. A i přesto, že spousta lidí už tady ani nebydlí, mají ke Stěbořicím vztah, a neuvolnily se tedy žádná místa," uvedl starosta Stěbořic Roman Falhar.

Na rozšíření hřbitova pamatuje obec také ve svém územním plánu a již proběhla první jednání s majitelem pozemku. „Nemáme moc možností, do kterých stran hřbitov rozšiřovat, celý má totiž jakýsi trojúhelníkovitý tvar. Navíc slouží pro pohřbívání zemřelých nejen ze Stěbořic, Jamnice, Nového Dvora a Březové, ale ke svému účelu jej využívají také Zlatníky a Jezdkovice," pokračoval.

MOŽNÁ VZNIKNE I SMUTEČNÍ SÍŇ

Rozšíření by s sebou mohlo přinést také výstavbu smuteční síně, kterou v obci zatím postrádají. „Řekl bych, že tak z 80 procent u nás probíhají pohřby v kostele, který je nedaleko, a průvod pak jde směrem na hřbitov. Někteří lidé však z různých důvodů obřad v kostele nechtějí a ti musí jet až do Opavy a pak zase zpátky do Stěbořic, což mi přijde divné. Jedna zastupitelka tedy přišla s návrhem vybudování menší smuteční síně a myslím, že je to dobrý nápad," doplnil Roman Falhar a dodal, že snad do jednoho roka by se mohlo s rozšiřováním začít.

HŘBITOV V KOUTECH SE JIŽ ROZŠIŘUJE

Město Kravaře disponuje celkem dvěma hřbitovy. Ten v centrální části se rozšíření nedočká, protože jednoduše není kam. Jiná situace však panuje v případě hřbitova v části Kouty. „V tuto chvíli se na rozšiřování intenzivně pracuje, začalo se již v minulém roce. Studie je však dost stará, a proto ji nějakým způsobem modernizujeme. Výsledky by měly být známy snad do dvou týdnů. Kromě nových hrobových míst vznikne také smuteční síň a předpokládám, že i kolumbárium. To bylo už v původním projektu a myslím, že tam zůstane. Je to však běh na dlouhou trať," řekla starostka Kravař Monika Brzesková.

Kde je kapacita hřbitova již téměř vyčerpána, je i Dolní Benešov. Řešení v tuto chvíli stojí na administrativních úkonech. „Projekt na rozšíření je již hotov. V tuto chvíli však řešíme záležitosti kvůli vykoupení jednoho pozemku. Navíc hřbitov patří pod farnost a je potřeba jej převést pod správu města. Teprve až po dokončení všech těchto úkonů bude možné začít se samotným rozšiřováním," vysvětlil starosta Dolního Benešova Martin Štefek. Prioritou však nejsou místa hrobová, ale urnová. „Chceme vystavět nové kolumbárium, hrobová místa ještě nějaká jsou. Pokud vše půjde hladce, mělo by rozšíření proběhnout v letech 2017 2018," doplnil Martin Štefek.

K TÉMATU

Opava: Kapacita je dostatečnáNaopak dostačující je kapacita hřbitovů v Opavě, kde se jich nachází celkem osm „Kapacita hrobových míst je v tuto chvíli dostatečná. Pokud bude potřeba, je na centrálním Městském hřbitově navíc připravena i plocha objektu bývalého zahradnictví jako rezerva. Ta pak po splnění změn katastrálního území může sloužit jako pohřebiště. Zatím však tento krok není nutný," uvedl provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek. Obdobná je situace také v Hradci nad Moravicí. „Ve městě i v části Jakubčovice je kapacita plně dostačující, a to na mnoho let dopředu. Nicméně územní plán v budoucnu s variantou rozšíření hřbitova počítá," sdělila vedoucí odboru vnitřních věcí a kultury v Hradci nad Moravicí Jitka Celtová. Stejně jsou na tom ještě třeba v Kobeřicích. I tam v územním plánu s rozšiřováním počítají, nicméně díky velikosti hřbitova to podle starosty Lukáše Kubného nebude příštích dvacet, třicet let potřeba.

Do nových pohřebních míst Bolatice investovaly milion Vedení Bolatic se podařilo možný problém s nedostatkem pohřebních míst vyřešit s předstihem. Ze starého hřbitova se před dvěma lety definitivně stalo pietní místo. Obec novou pohřební lokalitu používá od roku 1993, i tu ale budou rozšiřovat. Práce na začnou v dohledné době. „Toto místo u ulice Slunečná budeme ještě rozšiřovat zhruba o dvě stě míst. V plánu je také dobudování kolumbária, takže nepředpokládám, že bychom měli s kapacitou problémy," řekl bolatický starosta Herbert Pavera. Obec na rozšíření hřbitova vyčlenilo ze svého rozpočtu jeden milion korun. „V první fázi dojde k úpravě terénu a oplocení hřbitova. Mimo jiné se počítá s vybudováním kolumbária v horní části hřbitova," říká starosta Bolatic Herbert Pavera. Kromě rozšíření kapacity se hřbitov dočká i nového parkování. Nová místa na stání vzniknou na pozemku pod hřbitovem. Zmíněnou lokalitu ozdobí i nová zeleň. V Bolaticích tak budou mít pro své zemřelé místa dostatek, problémy spojené s pohřebištěm však mají. Obec trápí drobné krádeže na hřbitově a zneužívání kontejnerů, kam někteří občané vyhazují odpad ze svých domácností. (kup)


Veronika Bernardová