U jednoho z nich má jít o cestovatelskou anamnézu, to znamená, že se vrátil z některé z postižených oblastí mimo Českou republiku. U ostatních tří lidí pak už šlo o komunitní přenos, tedy z člověka na člověka.

Výše zmíněná osoba, která měla onemocnět v zahraničí, byla vůbec prvním případem nákazy COVID-19 v opavském okrese. V úterý 17. března o tom na webu Hradce nad Moravicí informoval tamní starosta Patrik Orlík.

„Je mou nemilou povinností vám oznámit, že byl potvrzen první případ nákazy občana našeho města,“ uvedl. Zároveň popřel, že by šlo o zaměstnance úřadu, což znovu konstatoval i ve středu odpoledne.

„Na pravou míru uvádíme dezinformaci, že by někdo ze zaměstnanců Městského úřadu Hradec nad Moravicí nebo z technických služeb byl pozitivně testován na koronavirus. Opravdu tomu tak není. Nezaměňujte, prosím, karanténu, případně podstoupení testu, s pozitivním testováním. Je pravda, že jeden zaměstnanec úřadu byl v pondělí 16. března na COVID-19 testován. Nákaza u něj však nebyla potvrzena a jeho výsledek byl negativní. Dotyčný se těší dobrému zdraví,“ upřesnil Patrik Orlík a znovu občany požádal, aby se nezdržovali na veřejných místech a dbali zvýšené hygieně.

„Neřešme v následujících dnech kdo, zda a jak je nakažený. Věnujme svou energii ochraně své a svých blízkých. Buďme zodpovědní a chraňme se,“ dodal ve svém vyjádření. 

Online reportáž