Vysoké teploty, které ani po podání léků neklesly, a kašel. Těmito příznaky od neděle trpěla mladistvá dívka, občanka Čínské lidové republiky, která před dvanácti dny přiletěla na Opavsko navštívit svou babičku.

Pro podezření z nákazy koronavirem byla v pondělí i s rodinou izolovaná doma. Podezření se naštěstí nepotvrdilo a její biologické odběry, zaslané do Státního zdravotního ústavu v Praze (SZÚ), dostaly negativní razítko.

„Opatření v podobě izolace fungují nadále, jde zjevně o chřipkovitý virus, dívka má stále teplotu a její izolace je tedy na místě,“ řekla Deníku ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová k prvnímu případu, u něhož už jsou výsledky známy.

Ve druhém případě budou až v průběhu dne.

LABORATORNÍ POSTUP

Krajskou hygienu o výsledcích informoval Státní zdravotní ústav v Praze, kam byly vzorky odvezeny na laboratorní zkoumání. „Vyšetřování probíhá tak, že sledujeme přítomnost tří specifických úseků tohoto nového koronaviru, případně celého kmene těchto virů, v biologickém materiále, který je nám doručen, v těchto případech z horních cest dýchacích,“ sdělila Deníku doktorka Helena Jiřincová, která se v SZÚ zabývá molekulární biologií.

Jelikož s biologickým materiálem do Prahy putoval pouze požadavek na určení přítomnosti koronaviru, nelze určit, o jaké virové onemocnění u nakažených jde ani jaký bude další průběh.

„Kdybychom sledovali celý panel respiračních virů, tak můžeme určení patogenu výrazně zpřesnit, ale většinou pokračujeme podle požadavků ošetřujícího lékaře nebo krajského epidemiologa,“ uvedla Jiřincová, podle níž ani u pozitivního, ani u negativního výsledku infekčních nemocí nelze předjímat další vývoj.