Bude málo medu. Věta, kterou v uplynulých týdnech slyšel snad každý. V televizi, rádiu, v novinách. Baví se o tom lidé v autobusech i v hospodě u piva.

Jaká je tedy situace na Opavsku? Redakce oslovila hned několik včelařů. Jak potvrdil například včelař Luboš Pospěch z Velkých Heraltic, důvodem, proč je medu méně, je příchod jara spojený s následným sněhem a prudkými mrazy.

„Cena se zvýšila ze 130 na 150 korun u květového medu, u lipového a smíšeného ze 150 na 170 korun a u medovicového, tedy tmavého lesního, ze 180 na 220 korun,“ řekl Pospěch s tím, že medu je o osmdesát procent méně.

Skutečnost, že celorepublikově bude medu určitě méně, potvrdil rovněž Marián Krajíček ze včelařské farmy ve Stěbořicích.

„Mohlo za to jarní počasí, dlouhá zima, a tím pádem pomalejší rozvoj včelstev.Určitě se v některých regionech projevilo na snůšce sucho, ale je to v každé lokalitě jiné,“ vysvětluje včelař a pokračuje: „Na snůšce medu se opravdu může podepsat spousta různých aspektů. Sucho, mokro, proměnlivé počasí a podobně. Samozřejmě má největší podíl na medné snůšce počasí, ale také plodiny v doletu včelstev.“ Nechal se také slyšet, že stále ubývá květů, a to jak na loukách, tak v zahradách.

„V lesích převažují smrkové monokultury. Na polích v okolí Opavy kromě řepky nekvete nic,“ vysvětlil. O zdražování medu se podle něj hovoří každý rok. Záleží prý však na tom, co zákazník snese. „U včelařů, kteří prodávají ze dvora, se zdražení moc neprojeví, no a v prodejnách to bude o trochu jiné díky EET,“ uzavřel Krajíček.

To, že množství medu v letošním roce je to odvislé od regionu, zmínil pak včelař Břetislav Pravda z včelařské farmy v Holasovicích.

„Máme rozdíly ve snůšce na  různých včelařských stanovištích. Na stanovištích u Kružberku a Libavé to bylo docela dobré, ale na Krnovsku jsme neměli med skoro žádný. Velký vliv na snůšku má skladba pěstovaných zemědělských plodin,“ řekl Pravda a doplnil, že když se člověk podívá po polích v okolí Opavy, vidí jen obiloviny, kukuřici, cukrovku.

„Jen na jaře pár týdnů něco pro včely, a to řepku. Přesto si myslím, že medu nedostatek nebude z jednoho prostého důvodu. Nízká spotřeba. Teď se pohybuje někde okolo jednoho kilogramu na obyvatele,“ řekl Pravda. Zdražovat se podle svých vlastních slov zatím nechystá.

Veronika Schindlerová