Opavsko je premiantem z hlediska množství bazénů na počet obyvatel. Léto se navíc nezadržitelně blíží a k teplým dnům patří i příjemné chladivé osvěžení. Následující dny a týdny budou ve znamení napouštění bazénů.
Opatrnost je na místě v případě napouštění bazénu ze studny. „Vodu bereme každoročně z naší studny. Je ale pravda, že si necháváme dělat pravidelně laboratorní rozbor, abychom měli jistotu, že je voda vhodná a nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Následně měříme pH vody a upravujeme ji pomocí bazénových chemických prostředků,“ uvedla Opavanka Jana Vintrová.
Jak správně postupovat při napouštění zahradních bazénů a které zásady dodržovat, aby se lidé vyhnuli zklamání v podobě zakalené vody nebo předešli problémům ve vodovodní síti, čímž mohou rozzlobit obyvatele celé lokality? Ředitel vodovodů společnosti SmVaK Ostrava Milan Koníř vysvětluje, že problémy mohou přijít v momentě, kdy se rozhodne větší množství odběratelů v místě napouštět své bazény prostřednictvím přípojky.
„Při náhlém zvýšení odběru může dojít ke změnám hydraulických poměrů vyvolaným vysokou rychlostí proudění vody v potrubí. To má za následek uvolňování usazenin a zákal vody. Nárazové odběry mohou také způsobit pokles tlaku vody. To se negativně projeví u ostatních odběratelů, kteří můžou být omezeni v odběru ze sítě,“ sdělil Koníř.
Nepříjemným situacím lze předejít napouštěním pozvolna, klidně několik dnů a ideálně mimo odběrové špičky. Nejlépe v noci ve všední dny.
Existuje ale elegantnější řešení, o kterém mnoho lidí však netuší, a sice nechat si vodu přivézt v cisterně. Tuto možnost nabízí SmVaK. „Když si lidé nechají vodu dovézt, vyhnou se nepříjemnostem, které by mohly nastat a navíc budou mít jistotu, že nebudou nijak omezovat své sousedy,“ dodal Koníř s tím, že v loňském roce napustili více než 170 bazénů a nejaktivnější byli v tomto ohledu právě obyvatelé Opavska.
Tiskový mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt informoval, že se zájemci mohou obrátit na bezplatnou zákaznickou linku kde jim budou poskytnuty detailní informace. „Cena za napuštění se odvíjí od vzdálenosti od nejbližšího provozu a objemu bazénu. „V případě, že je možné bazén navézt jednou cisternou, činí cena do vzdálenosti deseti kilometrů 1165 korun.
Osvětu, jak nejlépe napouštět bazény provádějí i jednotlivé obce, které obyvatelé informují na svých webových stránkách či zpravodajích.