Němci, Poláci, Slováci a Rakušané. Tyto národnosti tvoří největší část zahraniční klientely, která ve velkém množství navštěvuje opavský region. V uplynulém roce 2007 rovněž zaznamenalo Městské informační centrum v Opavě zvýšený pohyb turistů z Ruska a z Pobaltí. „A počet zahraniční klientely každým rokem roste,“ konstatoval tiskový mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Služeb Městského informačního centra v Opavě v loňském roce využilo téměř dvacet jedna tisíc návštěvníků ze zahraničí i z tuzemska. „To je o dvacet procent více než v roce 2006,“ dodal Jan Šindler s tím, že tato statistika zahrnuje pouze osobní návštěvu turistů městského informačního centra. Tedy do ní nejsou započítány telefonické hovory a e-maily.

Opava turisty láká především svými historickými částmi města, a také zdejším kulturním vyžitím. „K nejnavštěvovanějším atraktivitám patří historické centrum Opavy, Slezské zemské muzeum a v letním období koupaliště,“ podotkl Šindler. Velkému zájmu turistů se dále těší zámky v Hradci nad Moravicí a v Raduni, populární jsou výstupy na městskou věž Hláska a program Opavského kulturního léta. Turisté se při svých výletech po Opavsku převážně ubytovávají v malých rodinných penzionech.

„S možnostmi ubytování v Opavě jsou většinou spokojeni,“ tvrdí Šindler. Na nedostatky v ubytování upozorňují především cestovní kanceláře, které do Opavy vysílají větší organizované skupiny. Kritizována je nedostatečná kapacita tří a čtyřhvězdičkových hotelů. „Obchodní klientela vyžadující vyšší úroveň ubytovacích služeb se proto obvykle ubytovává v Ostravě, kde je dostatek odpovídajících ubytovacích zařízení, a do Opavy přijíždí pouze na obchodní jednání,“ pokračoval mluvčí opavského magistrátu.

A jaké služby nabízí turistům opavské informační centrum? Bezplatné turistické informace dle stanov Asociace turistických informačních center a CzechTourism, průvodcovské služby, propagační předměty (suvenýry, pohlednice, publikace o Opavě, mapky) nebo prohlídky některých památek. Průvodcovské služby si lze také objednat, a to v českém, německém či anglickém jazyce. „Turisté si mohou město projít i individuálně pomocí audioprůvodce. Tedy přístroje, který obsahuje asi hodinový výklad o historii města a nejvýznamnějších městských památkách. Výklad je namluven v sedmi jazykových mutacích,“ uvedla vedoucí Městského informačního centra v Opavě Eva Balarinová.

Informační středisko dále pořádá pravidelné výstupy na městskou věž Hláska a několikrát ročně probíhají prohlídky města pro veřejnost spojené s návštěvou kostela svatého Václava, kostela svaté Hedviky či historické měnírny elektrického proudu. „Kolik peněz přináší cestovní ruch do opavské městské pokladny, je opravdu těžké odhadnout, neboť turismus v sobě zahrnuje mnoho odvětví jako je doprava, ubytování, stravování, informační služby, nákupy, kultura, sport a podobně,“ uvedl Šindler.